Kdy je čas umýt vašeho domácího mazlíčka? Rady a tipy na mytí psů

Mytí psa

Každý páníček určitě již přemýšlel nad tím, jak často by se měl jeho pes mýt. Ne každý pes má mytí rád. Pokud byste pro svého čtyřnohého přítele chystali koupel pravidelně každý týden, mohli byste mu tím také uškodit. Je jasné, že když je pes na procházce, nehledí na to, zda se ušpiní, nebo ne. Prostě proběhne každou kaluží, bláto mu nevadí a v odpadcích se dokonce s chutí vyválí. Měli bychom jej tedy mít po každé procházce (obzvláště v případě, že sdílíme se psem domácnost)?

Jak často?

Nelze přesně určit, jak často bychom měli psy mýt. Je totiž rozdíl v tom, jestli máte psa krátkosrstého nebo dlouhosrstého. Ten s dlouhou srstí bude vyžadovat mnohem více práce a častější mytí. Ne vždy je ale nutné mýt celého psa. Pokud se například bláto nachytalo jen na tlapky psa, bude stačit omýt mu tlapky. Krátkosrstá plemena postačí jen otřít vlhkým ručníkem, je-li špína povrchová. Pokud je pes silně znečištěn nebo nevábně zapáchá (v něčem nehygienickém se vyválel), bude třeba psa omýt úplně. Na otázku, jak často psa mýt, je jednoduchá odpověď: podle potřeby. Důkladné koupání psa provádějte maximálně jednou za tři měsíce.

Mytí psa

Foto: Pixabay

Mytí štěněte

Štěně, které vyrůstá společně se svou psí mámou, není potřeba mýt. To za vás udělá právě fenka. Bakterie, které žijí na kožíšku vašeho psa, jsou prospěšné pro budování jeho imunity. Jakmile se ale pejsek odloučí od své maminky, bude určitá očista potřebná. Rozhodně bychom neměli štěně mýt bezdůvodně. Pokud je silně znečištěné, koupeli se nevyhnete. Pro důkladnější mytí se využívá období, kdy jsou psovi asi 4 měsíce – v tomto období jej pravděpodobně čeká také velká část očkování.

Jak mýt psa?

Voda by měla mít teplotu tak akorát, kolem 37 °C. Měla by být dostatečně teplá, abyste pod ní udrželi i ty nejcitlivější části vaší kůže – a stále by měla být dostatečně příjemná. Je vhodné na dno vany (nebo nádoby, ve které psa koupete) umístit protiskluzovou podložku. Ta zajistí, že pes neupadne a současně svými drápy nepoškrabá vanu. Do vany napusťte dostatek vody a psa do ní umístěte. Než začnete s mytím, dejte mu chvilku, aby si na novou situaci zvykl. Teprve poté můžete namočit celou jeho srst a aplikovat speciální psí šampon. Pokud váš pes dobře snáší hluk sprchy, můžete jej i vysprchovat. Někteří psi se ale sprchy bojí. Pak je lepší psa raději polévat vodou.

Zdroj: https://porady.interia.pl/psy/news-jak-czesto-myc-psa,nId,5813362

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!