Jak a čím hnojit ostružiny na jaře, v létě a na podzim, aby byly perfektně sladké a kypěly zdravím

Ostružiny patří mezi velmi chutné ovoce, a navíc obsahují cenné prvky, které jsou dobré pro lidské zdraví. Existuje několik odrůd této plodiny a všechny pro dobrou sklizeň potřebuje náležitou péči a správně aplikovaná hnojiva. Kdy a jak hnojit ostružiny, abyste nic nezanedbali?

A jaké jsou správné zásady hnojení ostružin? Stejně jako ostatní bobulovité plodiny potřebují i ostružiny během zrání a dalších fází vegetačního období několik důležitých látek. Jde především o dusík, fosfor, draslík, zinek, bór, měď, vápník a hořčík. Některé z těchto látek rostlina získá například prostřednicím použitého mulče, jiné například z minerálních hnojiv nebo s aplikovaným kompostem, rašelinou či humusem.

Minerální hnojiva pro ostružiny

Minerální hnojivo s převahou dusíku je potřeba především na jaře. Teprve ve chvíli, kdy keř kvete a připravuje se na nasazování plodů, potřebuje fosfor a draslík. Dříve tedy není vhodné tyto prvky aplikovat. A před příchodem zimy, kdy se úroda již zcela sklidí, je vhodné ostružiny opět hnojit draslíkem.

Foto: Pixabay

Organické hnojení pro ostružiny

Organická hnojiva používá pro ostružiny lze v zásadě shrnout na následující možnosti

  • hnůj,
  • kompost,
  • piliny
  • a dřevěný popel.

Můžete si koupit také hotová biologická hnojiva, vhodná pro různé fáze vegetačního období. Možné je ovšem použít i směsné (organominerální) hnojení. Takovým hnojivům se jinak obvykle říká humusová nebo huminová. Vyrábějí se z kompostu, rašeliny, hnoje, různého potravinového a uhelného odpadu apod. Navíc bývají tyto přípravky „naboostovány“ kyselinou fosforečnou, roztoky amoniaku a mnohdy také prospěšnými draselnými solemi.

Zdroj: https://izahradkar.cz/zahrada/ochrana-rostlin/vyziva-rostlin/hnojeni-maliniku-ostruziniku-smesi-hnojiv-jen-organikou/, https://www.skrblik.cz/navod/jak-pestovat-ostruziny/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)