Efektivní hnojení jahod od dnešního dne až do konce sezóny – naučte se maximalizovat výnosy díky zapomenutým postupům

Jahody

Existuje pouze jeden způsob, jak dosáhnout maximální úrody jahod: musíte poskytnout kultuře jahodníkového záhonu plnou péči po celou letní sezónu. Zvláštní význam má jarní péče o jahody, a to samozřejmě včetně hnojení. Použití těch správných hnojiv vám může připravit dobrou sklizeň a zajistit také zdravé a silné rostliny.

Zahradní jahody potřebují ke své spokojenosti především makroživiny, jako je dusík, fosfor a draslík. Fosfor je nezbytný pro plný rozvoj silného kořenového systému a samozřejmě také pro tvorbu plodů (ovlivňuje velikost plodů, i jejich žádanou sladkou chuť).

Vhodná hnojiva pro jahody

Tato makroživina je důležitá opravdu ve všech fázích vývoje, ale jahody ji zvláště upotřebí na začátku vegetačního období (tj. brzy na jaře). Nedostatek fosforu snižuje výnosy, zmenšuje objem plodů a také snižuje jejich cukernatost (tj. jahody prostě narostou méně sladké).

Jahodník

Foto: Pixabay

Dusík je nezbytný pro růst zelené hmoty a celkové zdraví rostliny. Jeho přebytek je však nebezpečný, protože keře preferují rychle rostoucí listy, na úkor tvorby plodů.

Kdy a jak hnojit jahody

První hnojení jahod se provádí brzy na jaře. V této době rostliny potřebují především dusíkatá hnojiva k růstu zelené hmoty. Měli byste to udělat po odstranění zimního krytu, nebo po prořezání, odstranění plevele a nakypření půdy

Druhé hnojení se provádí ve fázi rašení, tedy před tvorbou květů. V tomto okamžiku je nutné aplikovat fosforečná a draselná hnojiva. Třetí hnojení by mělo být provedeno během kvetení jahod. V této době se také hodí draselná a fosforečná hnojiva. Čtvrté (poslední) hnojení se provádí v létě nebo na podzim (konec srpna nebo nejpozději začátek září). Opět se vám budou hodit draselná a fosforečná hnojiva.

Zdroj: https://www.jenzeny.cz/domacnost/hnojeni-jahod-kdy-a-cim-hnojit-abyste-meli-bohatou-sklizen, https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/recept-hnojeni-jahod/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)