Kdouloň: nádherný a užitečný strom si můžete rozmnožit svépomocí

Kdoule

Kdouloň obecná (Cydonia oblonga) je nádherný strom, který dokáže oživit vaši zahradu. Jeho pěstování má svá úskalí, nicméně zavedené stromy jsou již poměrně nenáročné na péči. Strom je krásný již v období, kdy kvete. Produkuje nádherné velké květy. A krásný je také v době, kdy se vyvinuly jasně žluté plody. Hodí se tedy do užitkové i okrasné zahrady. Jen pozor: plody nelze jíst syrové!

Plody a listy stromu

Kdoule dozrávají někdy v říjnu – mají jasně žlutou barvu, když jsou zralé. Jejich tvar je oválný a později jsou pokryty – stejně jako listy rostliny – tenkou vrstvou chloupků, která je chrání před vysycháním v horkém počasí. Strom s plody a listy, stejně tak kvetoucí kdouloň, jsou velice atraktivní. Hodí se tedy nejen do ovocné, ale zejména do dekorativní zahrady. Strom roste velmi pomalu. Dospělé stromy poskytují bohatou sklizeň – klidně i více než 50 kilogramů ovoce.

Kdoule

Foto: Pixabay

Množení semeny

Semena můžete získat ze zralých plodů. Ty by neměly být starší než čtyři týdny. Semena jsou hnědá. Po vyjmutí z ovoce je omyjte – do šesti týdnů si zachovávají klíčivost. Zasejte je ideálně před zimou. Můžete je zasadit rovnou do země, a to nejlépe v říjnu, do hloubky 2 až 3 cm. Kdouli je možné zasít také na jaře, ale je nutná stratifikace semen. Na jaře se objeví sazenice.

Množení kořenovými řízky

Pokud už máte zavedený strom nebo máte někoho, kdo kdouloň již pěstuje, můžete využít i tento způsob množení. Vyberte si zdravě vypadající kořenové řízky s průměrem přes 0,5 cm. Měly by být dlouhé 15 až 20 cm. Od matečné rostliny je oddělte na podzim a vysaďte na konečné stanoviště. V zimě je dobré překrýt okolí sazenice vhodným mulčem.

Řízkování

Příprava řízků se provádí v červnu. Každý řízek by měl mít 2 až 3 očka. Řízky umístěte šikmo do substrátu, který jste vytvořili ze čtvrtiny z rašeliny a ze tří čtvrtin z písku. Takto skladujte řízky při teplotě ideálně 20 až 25 °C. Po čtyřech až šesti týdnech by měly zakořenit. Takové řízky pak přesadíme na konečné stanoviště.

Zdroj: https://twojogrodek.pl/Pigwa-jak-uprawiac-to-drzewo-z-dekoracyjnymi-owocami-i-kwiatami

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!