protext-paraphalaenopsis-labukensis

Zajímavosti ze světa orchidejí – třímetrové listy i trsy, které byste okamžitě zaměnili za palmy

Patříte mezi milovníky těchto půvabných pokojových krásek? Pak máme právě pro vás připraveno několik nevšedních zajímavostí. Orchideje – to totiž nejsou jen Phalaenopsisy, Vandy nebo Dendrobia.

Jejich svět je mnohem rozmanitější, než si možná myslíte. Inspirujte se a ohromte své přátele znalostmi jako z přírodovědeckého kroužku.

Krasavice s třímetrovými listy okouzlí i svými květy

Jako první vám chceme představit Paraphalaenopsis labukensis, což je orchidej s nejdelšími listy, které mohou u těch největších exemplářů dorůst téměř třímetrové délky. Tato fascinující orchidej osídluje koruny stromů a v přírodě roste pouze na severozápadě ostrova Borneo, ve skalnatém údolí Labuk, v nadmořské výšce 500 až 1000 metrů.

Nejde tedy o kousek, který byste mohli běžně pořídit v květinářství. Mnohem spíše za ní musíte zamířit na nějakou výstavu orchidejí (v minulosti byla například k vidění ve skleníku Fata Morgana v pražské Tróji). Její zajímavě tvarované květy v několika teplých odstínech hnědé a medově žluté barvy krásně voní po skořici.

Angraecum sesquipedale Foto: Wilferd Duckitt / Creative Commons / CC0 License

Spojovací článek z rané doby vývoje orchidejí

Další zajímavou kráskou je třeba orchidej Neuwiedia zollingeri javanica. Na první pohled vám připomene spíše palmu. Její květy jsou žluté a chlupaté a daří se jí jen na několika málo místech v Asii. Podle všeho jde o pozůstatek z raných dob evoluce orchidejí, takže se díky ní můžeme podívat na to, jak tyhle nevšední krásky vlastně vznikaly.

Madagaskarskou hvězdu obdivoval už Charles Darwin

A na závěr jsme si nechali jednu skutečnou zajímavůstku – orchidej Angraecum sesquipedale, neboli „Madagaskarskou hvězda.“ Ostruha květu měří přes 30 centimetrů a Charles Darwin po jejím nalezení předpovídal, že se někde v jejím okolí musí vyskytovat motýl s extrémně dlouhým sosákem. A tento motýl byl skutečně později nalezen. Pro úplnost: jmenuje se lišaj Xanthopan morgani praedicta.

Paraphalaenopsis labukensis Náhledové foto: Protext

Zdroj: https://kladensky.denik.cz/z-regionu/puvab-orchideji-i-jejich-opylovaci-triky-predstavi-botanicka-zahrada-na-vystave-20160223-6a5l.html, https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/zahrada-v-troji-ma-evropsky-unikat-vykvetla-vzacna-orchidej-303134, https://www.protext.cz/zprava.php?id=28677

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *