Karambola: Elegantní a chutná čínská hvězdice

Karambola patří mezi exotické ovoce, které je snadno rozpoznatelné díky svému tvaru. Když jej rozkrojíte, průřez bude ve tvaru hvězdice. Odtud také plyne její lidový název „čínská hvězdice“. Její tvar je tak trochu jako tvar ragbyového míče – avšak s tím, že není zakulacená, ale obsahuje podélné žábrování, které tvoří pět nebo šest cípů. Když vybíráte karambolu, měli byste dbát na to, aby plod nebyl příliš potlučen. Barvu by měl mít světle zelenožlutou.

Něco málo o karambole

Tento plod pochází původem z Malasijského poloostrova (Indie, Čína, Malajsie). Dnes se plody pěstují také v Brazílii, Izraeli, Kolumbii a Thajsku. Rostou na stromě s názvem karambola obecná (Averrhoa carambola). Tento strom dorůstá výšky 6 až 9 metrů, má krátký kmen, ale poměrně hojně rozvětvenou korunu. Teploty pod -3 °C mohou být pro strom ničivé, proto roste zejména v subtropických oblastech.

Jak upravit karambolu před konzumací?

Chystáte-li se toto ovoce sníst, tak můžete i se slupkou. Stačí škrabkou na brambory odstranit silnější kůži z cípů hvězdice – tedy ze žábrů. Pak už jen nakrájíte a konzumujete. Karambola se nejčastěji krájí na plátky, aby vznikl tvar hvězdice, který je požadovaným dekorativním prvkem v mnohých salátech, ale i dezertech. Dozdobí také zmrzlinové poháry či různé míchané nápoje.

Pozor na kyselinu šťavelovou

Plody obsahují spoustu výživných látek, jako je vitamín C, minerální látky, vápník, hořčík, železo a fosfor. Mohlo by se tedy zdát, že čím více jí zkonzumujeme, tím lépe pro nás. Není to ale tak úplně pravda. Karambola obsahuje také poměrně velké množství kyseliny šťavelové a ta je známá tím, že by se měla konzumovat pouze v malém množství. Nadměrná konzumace této kyseliny může vést i k poškození ledvin.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!