Kapradiny mají specifické požadavky na pěstování. Vyvarujte se častým chybám

Kapradiny

Kapradiny jsou typicky lesní rostlinou, pěstovat je ale můžeme též jako hrnkové květiny. Mohou být trochu vybíravé na okolní prostředí, což může způsobit problémy s jejich pěstování. Existuje jich velké množství, ale spousta má velmi podobné požadavky. To znamená dostatek světla, ale ne na přímém slunci. Teplota přes léto od 20 do 25 °C, v zimě pak 15 až 18 °C. Vlhkost vzduchu je zapotřebí poměrně vysoká, 60 až 80 %. V topné sezóně v zimě je proto dobré okolní vzduch zvlhčovat lahví s rozprašovačem.

Zahradní zemina je nevhodná

Kapradiny si nevystačí jen tak s nějakou zeminou. Potřebují mírně kyselé pH půdy. Ta musí být navíc dobře propustná, aby nezadržovala vodu. Dobře fungují směsi, které jsou určené přímo na kapradiny a můžete je koupit v každém zahradním centru. Vytvořit si můžete též vlastní směs, která bude vyrobena z kompostu, rašeliny, písku a humusu.

Kapradina

Foto: Pixabay

Kapradiny vyžadují pravidelnou zálivku

Spousta zahradníků má na paměti to, že kapradiny milují vlhkost. A to je důvod, proč jim vody dopřávají více, než je třeba. Podmáčená půda kapradinám nesvědčí. Abychom předešli podmáčené půdě, je dobré zalévat s rozmyslem. Ne příliš mnoho, ale pravidelně. Dno květináče vybavíme drenážními otvory a na spodní část květináče umístíme větší oblázky nebo keramzit, které zajistí odtok přebytečné vody. Půda musí být neustále vlhká.

Kapradiny potřebují i nějaký stín

Další velkou chybou je dát rostliny na příliš ostré světlo. Kapradiny zvládnou i polostín, zde si ale dejte pozor na cirkulaci vzduchu. Místa, která jsou zastíněná jsou obvykle ta, kde vzduch příliš neproudí. A proudění vzduchu je důležité, aby nedocházelo k problémům s hmyzem a chorobami.

Ignorování škůdců a chorob

Kapradiny jsou poměrně odolné vůči problémům se škůdci a chorobami. Spousta pěstitelů na to sází, a tak když se vyskytnou nějaké potíže, obvykle je neřeší včas. Myslí si, že kapradiny se uchrání samy. Pravidelně své kapradiny kontrolujte a případné potíže řešte co nejdříve.

Kapradiny nevyžadují příliš hnojení

Většina kapradin neroste ve zvlášť úrodné půdě. Pokud jim chcete přidávat hnojivo, vyhněte se chemikáliím, které mohou způsobit více škod, než užitku. Přidání hnojiv může být obecně kontraproduktivní. Rostliny díky nim rychleji porostou, nicméně budou slabé, křehké a náchylné k poškození hmyzem, chladem či sluncem. Čas od čas je možné přidat přírodní hnojivo typu rybí emulze.

Zdroje info:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/jaka-ziemia-do-paproci

https://www.natureswayresources.com/nl/61GrowingFerns.pdf

Foto: Freeimages

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!