Došlo vám mořidlo na česnek? Vezměte si k ruce sůl – účinek má téměř stejný a používá se snáze

černý česnek

Došlo vám mořidlo na česnek? Vezměte si k ruce sůl – účinek má téměř stejný a používá se snáze. S blížící se zahradnickou sezónou na vás čeká jednoduchá, ale přesto účinná technika, která změní vaše pěstování česneku: namáčení ve slané vodě.

Tato metoda, která vychází z praktické moudrosti a dostupných zdrojů, nabízí cestu nejen k ochraně vašich drahocenných stroužků před škůdci a chorobami, ale také k výraznému zvětšení velikosti česnekových cibulí.

Alchymie soli: Úsporný elixír

Základním kamenem této transformační praxe je něco tak skromného a všudypřítomného, jako je kuchyňská sůl. Rozpuštěním polévkové lžíce soli ve třech litrech teplé vody vytvoříte útočiště, kde mohou stroužky česneku nasát ochranu proti neviditelným hrozbám číhajícím v půdě. Tento slaný roztok je sice na první pohled velmi jednoduchý, ale působí jako štít, který posiluje stroužky při jejich přípravě na zakořenění a růst.

česnek

Foto: Pixabay

Jak na moření česneku solí

Jakmile stroužky nasáknou slanou vodou (půlhodinka ve slaném roztoku jim podle mých zkušeností bohatě stačí), projdou proměnou a budou schopny bránit se chorobám a škůdcům, kteří by mohli narušit jejich růst.

Moření ve slané vodě navíc dokáže česnek nejen ochránit, ale také podpořit růst větších stroužků. Toto zvětšení není pouhou náhodou, ale důkazem lepšího příjmu živin a zvýšené odolnosti, kterou ošetření solí poskytuje.

Na co si dát pozor

Po namočení je třeba stroužky krátce usušit a teprve poté je zasadit do zeminy. Ta by měla být kyprá, ideálně s příměsí písku. A nezapomeňte ani na dostatek slunce – bez něj totiž česnek nikdy uspokojivě neporoste.

 

Zdroj: https://www.nelenprozelen.cz/a/jak-si-doma-snadno-vypestovat-par-palicek-cesneku, https://www.cesnek.cz/pestovani, https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/moreni-cesneku-pred-vysadbou/, https://shop.culinabotanica.cz/pestovani-cesneku/jak-a-cim-spravne-namorit-cesnek-pred-vysadbou/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)