Ostré zahradní nůžky jsou při péči o zahradu důležité. Péče o ně v kostce

Zahradní nůžky

Zahradní nůžky by před použitím v zahradě měly být čisté a ostré. Čisté a vydezinfikované nůžky zajistí, že z jedné rostliny na druhou nepřenesete choroby a škůdce. Proto bychom je měli desinfikovat kdykoli přecházíme na jinou rostlinu. Ostré nůžky zase zajistí hladký řez, který je pak méně náchylný pro plísně, houby a různá onemocnění. Zatímco tupé nůžky mohou větývky a stonky potrhat, ostré provedou čistý řez. A v tom je velký rozdíl.

Ostré nůžky – méně práce

Naostřené nůžky mají ještě další výhodu – při práci s nimi nemusíte vynakládat tolik síly. Stříhání je snadnější a méně únavné. To je dobrá zpráva, pokud vás čeká hodně práce se zahradními nůžkami. Čisté řezy zajišťují rychlejší hojení rostlin. Ostřit bychom měli nůžky před nebo po každé sezóně nebo zkrátka když si všimneme, že nůžky za sebou nezanechávají rovný a hladký řez.

Zahradní nůžky
Foto: Pexels

Demontovat nůžky nebo je ostřit vcelku

Je to na vás. Pravidelná údržba nebude vyžadovat rozebrání nůžek. Na druhou stranu nůžky, které jsou už hodně tupé nebo zanesené, bude vhodnější rozebrat, naostřit, naolejovat a znovu složit. Některé nástroje ale nejsou určeny k rozebírání, takže se do této činnosti nepouštějte násilím.

Nůžky je třeba vyčistit

Prvním krokem bude v každém případě(s demontáží či bez ní) čištění nástroje od případných nečistot. K tomu postačí hadřík, který nepouští chlupy, a saponát či dezinfekční prostředek. Nůžky namočte v teplé vodě se saponátem a poté hadříkem nebo i drsnou houbičkou. Čistá plocha zajistí přesné ostření. Po vyčištění nůžky důkladně osušte.

Demontáž nůžek

Nůžky jsou obvykle vyrobeny ze dvou hlavních dílů, které jsou spojené šroubem, maticí nebo imbusovým šroubem. Ten povolte s pomocí klíče otočením doleva. Dobře se dívejte, jaké díly se z nůžek ještě uvolňují, ať následně víte, jak je složit. K čištění můžete přistoupit až po rozebrání, bude důkladnější.

Broušení nůžek

K broušení budete používat brusný kámen a hadřík. Brusný kámen ponořte do vody a nechte ho tam do té doby, dokud přestanou unikat vzduchové bubliny. Teprve nyní se pusťte do ostření. Bruste pouze řeznou čepel, a to pod úhlem 23 stupňů od čepele a asi dvacetkrát. Poté otočte, abyste nabrousili druhou stranu řezné čepele. Tentokráte pracujeme pod úhlem 10 stupňů a provedeme asi deset tahů. Následně nůžky vysušte suchým hadříkem.

Olejování nůžek

Olejujte v místě spoje dvou hlavních kovových částí kvalitním olejem (například přírodní kameliový olej). Obecně je třeba naolejovat všechna místa, kde dochází ke tření.

Zdroje info:

https://www.bhg.com/how-to-sharpen-garden-shears-7555555

https://www.niwa.cz/a/jak-nabrousit-a-starat-se-o-zahradnicke-nuzky

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!