Kala: pěstování a péče o královny všech květin

Kala

Kala je nádherná květina, která je dostupná ve spoustě různých barev a barevných kombinacích. Její květy se nepodobají žádné jiné květině. Stále častěji je pěstována na našich zahrádkách. Atraktivní jsou také listy této rostliny, jsou jasně zelené a široké, některé odrůdy jsou žíhané světlejší zelenou, bílou nebo stříbřitou barvou. Většina odrůd je mrazuvzdorná, výjimkou je kornoutice africká (Zantedeschia aethiopica) – kterou známe jako klasickou bílou kalu, která je odolná jen v mírných oblastech.

Výběr stanoviště

Pro pěstování lilií je vhodné jasné a světlé stanoviště, které je na plném slunci. Úplný stín není pro pěstování vhodný, rostlinám se zde nebude dařit. Protože kala patří mezi rostliny vysoké, je zapotřebí ji pěstovat na místech chráněných před větrem. V zimě nebo časně na jaře můžete koupit oddenky kaly, na jaře a v létě jsou dostupnější již dospělé rostliny. Oddenky sadíme 8 až 10 cm hluboko do kompostu bez rašeliny. Pěstujte je doma až do druhé poloviny května, nebo je můžete po „mrazících“ vysadit rovnou do zahrady. Pokud jste rostliny pěstovali v interiéru, bude zapotřebí je postupně přizpůsobovat na venkovní prostředí. Jednotlivé rostliny by mezi sebou měli mít vzdálenost alespoň 30 cm.

Kala

Foto: Pixabay

Zálivka a hnojení

Aby rostlina krásně rostla, bude zapotřebí ji pravidelně zalévat. Půda by měla být neustále vlhká, ale ne přemokřená. To by pak vedlo k plesnivění kořenů. Když se objeví první výhonky, sáhněte poprvé po hnojivu. Každé tři až čtyři týdny přidávejte tekuté hnojivo (například to na rajčata). Odumřelé květní části pravidelně odstraňujte. Hnojení pokračuje i poté, co přestalo kvetení rostliny.

Péče o kaly v zimě

Před mrazem přeneste rostliny dovnitř a nechte je v klidu (minimum zálivky). Kalu, kterou pěstujete v zahradě vykopejte a oddenky uložte do vlhkého kompostu na chladné místo bez mrazu (například do lednice). Na konci zimy kořeny umístěte na teplé místo, aby mohli začít v růstu. Oddenky kaly lze rozdělit a získat tak více rostlinek.

Škůdci a nemoci

Pěstování kal není obvykle doprovázeno problémy s nemoci či škůdci. Snad jen mšice mohou vaše kaly napadnout. Pravidelně kontrolujte spodní stranu listů a v případě, že na nich objevíte mšice, můžete je smýt mýdlovou vodou nebo proudem vody. Použít lze i chemické prostředky na hubení mšicí.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/caring-for-calla-Kalas/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!