jmelí

Jmelí ve světle bájí a mýtů

Vánoce se blíží a s nimi samozřejmě také nejrůznější zvyky a tradice. Právě díky nim si můžeme dokonale užívat onu skvělou atmosféru, jež stojí za to. Mezi tradiční rostliny spojené právě s Vánoci se řadí bezesporu jmelí. Právě ono je spjaté s mnoha různými bájemi a mýty, na které se vyplatí zacílit. Například podle tradiční legendy představovalo jmelí dříve strom, z něhož pocházelo dřevo určené k výrobě kříže, na němž byl ukřižován Ježíš. Tento strom následně hanbou zcela seschl a proměnil se v rostlinu, která dokáže zahrnout dobrem všechny lidi, již pod ní projdou. To ale není jediná pověra…

V starověku bylo jmelí považováno za protijed

Tato věčně zelená rostlina byla považována ve starověkém Řecku za posvátnou a měla podle nich magické účinky. Řekové si mysleli, že se jedná o účinný protijed. Už tehdy se zavěšovalo nad vchody do objektů, aby odhánělo zlé duchy. Lidé také nosily nejrůznější amulety a náramky, které byly vyřezané právě ze jmelí. Kněží si o jmelí mysleli, že přináší odvahu, zdraví, štěstí a plodnost. Dokonce bylo označováno jako zlatá ratolest. Větvička jmelí po utržení po několika měsících skutečně získává zlatavou barvu. 

Jmelí bílé

Zbraň Keltů proti neplodnosti

Zajímavým zdrojem informací týkajících se jmelí je také dílo Naturalis historia sepsané Pliniem. Právě tady se dozvídáme, že šestý den v měsíci právě jmelím léčili druidové v keltské společnosti neplodnost. Z posvátného dubu se osekávalo jmelí a zachytávalo do bílého pláště. Následně se obětovali dva bílí volové. Jmelí se pak sbíralo a mělo vyléčit zmiňovanou neplodnost.

Jmelí

Co vlastně jmelí symbolizuje?

Především maximální pohodu a mír. Štěstí by mělo přijít kompletně do celého domu. Je to přitom půl století zpět, kdy u nás jmelí příliš mnoho lidí neznalo. V Anglii jde ale o tradiční rostlinu, již znali odnepaměti. Staří Galové ji skutečně uctívali a mnohdy neléčilo jenom neplodnost. Jinak v době starodávných římských saturnálií šlo o dekoraci, pod níž se tradičně líbalo. Měly se tak urovnat veškeré spory mezi partnery.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *