Jiřiny lze rozmnožit hlízami, semeny ale i řízky – zvládnete to klidně i teď

Právem jsou označovány za pestrobarevné královny podzimu. Vynikají množstvím barev a tvarů květů. Mohou připomínat kopretiny, načechrané bambulky nebo plnokvětá umělecká díla. Dají se pěstovat ve skupinkách i jako půvabné solitéry a skvěle se hodí také k řezu.

Původní vlastní jiřin (Dahlia) jsou mexické vlhké planiny. K nám se dostaly poměrně pozdě, teprve v polovině 19. století, ale díky svým jedinečným vlastnostem na našich záhoncích velmi rychle zdomácněly.

Sluníčko a dobrá výživa jsou základem

Na jaře se rostliny ven vysazují po zmrzlých, to znamená zhruba v druhé polovině května. Svědčí jim propustná prokypřená půda s dostatkem živin. Jiřiny velice rychle začnou pouštět listy, pro opravdu velké a krásně zbarvené květy však doporučujeme použít malý trik: v polovině a června a v polovině července rostliny důkladně přihnojte, nejlépe tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny s dostatkem dusíku. Naopak později v sezóně už hnojivo nepřidáváme. Jiřiny by příliš rostly a téměř nekvetly. Stejně důležité je i slunce, bez něj se květů nejspíš nedočkáte.

Náš tip: Do nádob vysazujte především odrůdy dorůstající maximálně 50 centimetrů výšky.

Jiřiny

Foto: Pixabay

Množení začíná už v červenci

Podařilo se vám získat opravdu krásný kultivar nebo jste se jednoduše rozhodli věnovat jiřinám na zahradě více místa? První pokus o rozmnožení jiřin můžete provést už v červenci. Posbírejte vyzrálé řízky a uložte je do sadbovače nebo alespoň truhlíku s výživnou zeminou, jež přetáhnete fólií. Zalévejte mírně – první kořínky by se měly objevit asi po třech týdnech, po dalších dvou už je možné začít s hrnkováním. Až do příští sezóny by však měly řízky zůstat na chráněném stanovišti, nejlépe ve skleníku.

Další možnosti jsou semena. Dají se koupit, ale není problém je ani vypěstovat. Jednoduše ponechte několik květů na místě a vyzrálá semena posbírejte. Do hlíny je vysévejte teprve v únoru a březnu. Vyklíčí při 18-20°C a dostatku světla. Ven můžou opět po zmrzlých.

Poslední možností je namnožení vyzrálých hlíz – stačí rozdělit ty největší tak, aby na každé zbylo alespoň jedno očko. Řezné rány ošetřete dřevěným uhlím, jde o prevenci hniloby a dalších chorob.

Přezimování potřebuje sklep

Na podzim resp. po prvních mrazících ořízněte všechny nadzemní části rostliny, hlízy vyryjte a nechte několik dní oschnout. Pro uložení použijte dobře větraný sklep s teplotu okolo 5°C.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://chovatelka.cz/clanek/mnozeni-jirinek-jak-na-to

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)