Výsadba orchidejí ze semen? Je to skutečně možné!

Orchidej

Většina z nás své orchideje získala tak, že si jednoduše tuto rostlinku již vzrostlou přinesla z obchodu. Pravdou je, že množení orchidejí není nic jednoduchého, protože orchideje jsou specifickým rostlinným druhem. Nazýváme je epifyty, což znamená, že žijí přichycené na jiné rostlině (obvykle na stromě), na které ale neparazitují. Žijí si svým vlastním životem, svého „hostitele“ nijak nevyužívají. Díky tomuto specifickému životnímu stylu ale existují problémy s amatérským množením těchto rostlin.

Množení ze semen

Profesionální skleníky využívají speciální půdu pro množení orchidejí. Aby došlo k tomu, že semínko vzroste, je k tomu zapotřebí mykorhizy – tedy spolupráce semena orchideje a příslušné houby. Těchto podmínek není doma vůbec snadné dosáhnout a ke speciální půdě pro pěstování se pravděpodobně nedostanete. Přesto můžete zkusit své štěstí, a pokusit se orchidej vypěstovat na klasickém substrátu pro orchideje. Ve skutečnosti nemáte co ztratit – tedy za předpokladu, že svá semínka získáváte z již existující orchideje.

Orchidej

Foto: Freepik

Semínka jsou malá

Pro pěstování ze semínek budete potřebovat sklenici se šroubovatelným uzávěrem. Naplňte ji navlhčeným substrátem na orchideje a její povrch posypte semínky. Nyní sklenici uzavřete a umístěte na světlé místo s teplotou okolo 20 °C. Vyvarujte se ale přímého slunečního záření. Ideální je použít ten substrát, ve kterém jste již orchideje pěstovali, zde je totiž větší pravděpodobnost, že se zde nachází houby, které jsou pro vyklíčení zapotřebí. Bez jejich přítomnosti se ale bohužel nic nestane.

Péče o sazenice

Avšak ani poté, co objevíte první sazenice, nemáte vyhráno. V původním substrátu by měly zůstat po dobu několika měsíců, pak bude třeba je přemístit do klasických květináčů. A to se může stát obdobím zlomu. Přenesení do vlastní nádoby je pro ně příliš velký zásah, který nemusí přežít. Jakmile je přesadíte, aplikujte do substrátu mykorhizní vakcínu pro orchideje. Díky tomu zvýšíte své šance na úspěch.

Jak vzít semínka z orchideje?

Při pěstování ze semen je problematické také to, že semínka v orchidejích jsou velice malinká. Když vám řekneme, že v jednou květu je možné narazit až na několik milionů semínek, asi si uděláte nejlepší představu o jejich velikosti. Tato metoda množení orchideje je tedy velmi nejistá, pokud však vlastníte vše potřebné, není důvod, proč to nezkusit. Mnohem jednodušším způsob, jak orchideje množit, je ten vegetativní.

Zdroj: https://ladnydom.pl/Ogrody/1,113645,17982003,Jak_wysiac_storczyki_.html

Foto: Freepik

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!