Vztah koček k člověku je dle výzkumu bližší než v případě psů

Kočka

Nejčastěji pořizovanými domácími zvířaty jsou bezesporu kočky a psi. Především o psech si lidé myslí, že se dokážou naučit spoustě věcí a jsou svému pánovi maximálně oddaní. Přesto jsou dle výzkumů mnohem bližšími společníky kočky. Vyvrací se tak teorie, že právě ony potřebují z od člověka mnohem více prostoru a volnosti.  

Silné kočičí sociální vazby

Hodně zajímavý je v tomto ohledu výzkum Oregonské státní univerzity. Pozorováno při něm bylo 79 koťat a 38 dospělých koček. Dbalo se hlavně na zjištění, jak vlastně budou reagovat na své majitele v ne úplně přátelském prostředí. Výzkum spočíval v tom, že kočka nebo kotě bylo umístěno s jeho majitelem v jedné místnosti. Člověk seděl v kruhu a mohl navázat kontakt s kočkou jen tehdy, když do kruhu vstoupilo zvíře také. Člověk po dvou minutách odešel a nechal kočku o samotě. Pak se vrátil opět do kruhu. U koťat byly zajímavé výsledky. Pouze u devíti nebylo míru socializovatelnosti možno prokázat. Svým majitelům důvěřovalo 64,3 % koček a 35,7 váhalo. U dospělých koček byl poměr 65,8 ku 34,2 %.

KočkaFoto: Pixabay

Porovnání výsledků se psím výzkumem

Podobný výzkum byl realizován také v roce 2018. V objektivu jeho hledáčku byli ovšem psi. Nakonec se ukázalo, že svému majiteli plně důvěřovalo jen 61 % psů, naopak 39 % důvěru ve svého majitele nemělo.

Majitel jako zdroj bezpečí

Přesně tak může být člověk kočkou vnímán. Zajímavě se na problematiku dívá Kristyn Vitale z Oregonské státní univerzity. Ta konkrétně řekla: „Většina koček je připoutána ke svému majiteli a v novém prostředí jej vnímá jako zdroj bezpečí. Většina koček o vztah se svými majiteli stojí a považuje jej za zdroj bezpečí. Jediné, co je potřeba, je začít se zvířetem komunikovat a zjistit, jak reaguje. A stejně jako u psů, tak u psů je potřeba předem počítat i s možným odmítnutím.“

Pokud tedy doma máte kočku, vězte, že se jedná o maximálně společenské zvíře, jež si zaslouží pozornost.

Zdroje info: catexplorer.co, audible.com

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.