Jiří Švihálek: Obezita psa může mít vážné zdravotní následky

Jiří Švihálek a Roxy

Obezita patří mezi jakýsi negativní fenomén nejen v životě lidí. Také u psů jde o stav, který může být zdraví nebezpečný. My jsme se proto zaměřili na některá základní úskalí, jež s ní souvisejí. Zeptali jsme se na ni odborníka na výživu psů Jiřího Švihálka. Ostatně právě on stojí třeba za využitím jogurtů v ve stravě psů a také za známou značkou Yoggies. Samozřejmě jsem ale nezůstal jen u otázek týkajících se obezity.

Hezký den, začal bych možná poněkud obligátně. Nedá mi to, nedávno jsem vedl rozhovor s HD Coachem Radkem Chlupem i na toto téma. K jakému plemenu máte nejblíž?

Tak Roxy, jehož problémy mne dovedly až k vývoji jogurtu pro psy a vývoji krmiv bez chemie, je Labradorský retrívr. Jenže kolegové u nás ve firmě mají Border kolie, Maďarské ohaře, Německé ovčáky i Čivavy a všichni to jsou „mazlíci“. Víc asi nemusím říkat, že…

Mimochodem, trávíte se psy hodně času?

Prakticky od rána do večera. A to nejen s Roxym, protože například při poradách máme mnohdy pod stolem a na pelechu přesilu psů nad lidmi. Nebo alespoň vyrovnaný stav… ?

Podívejme se tedy konkrétně na onu zmiňovanou obezitu u psů. Jaké jsou její nejčastější příčiny?

Na vině není pes, ale člověk. Každý chovatel by měl potřeby chovaného plemena i svého psa a jeho nejen stravovací, ale i pohybové nároky znát – a před pořízením psa se s nimi i seznámit. Pak by se nestávalo, že si někdo do paneláku pořídí plemeno psa, jež vyžaduje pohyb, který mu pak chovatel nedopřeje. A pak zde máme neodhadnuté, nebo neřešené stravovací nároky. Mnoho chovatelů se třeba diví, že jeho pes trpí nadměrnou flatuencí („plynatostí“). Jakby ne, když mu dávají zbytečně moc tuku a proteinů z nevhodně vybrané potravy, nebo nadměrné dávky krmiva. Nebo že nevhodně vyberou krmivo, jež obsahuje namísto masa sacharidy, které pes nespotřebuje ve formě energie a ta se pak ukládá – kam jinam než do podkožních vrstev. A to jsem se ještě nezmínil o „tu šunčička, tady piškotek, támhle rohlíček“ atd… Bohužel obezita psů je jednou z nejčastějších potíží, která může u psů vyústit do tzv. civilizačních chorob.

Odhadnete, kolik psů dnes u nás může trpět obezitou?

Možná to někoho překvapí, ale je známo z několika nezávislých výzkumů (podotýkám, že na toto téma neexistuje z poslední doby přesná studie), že obezitou, nebo alespoň nadváhou, může trpět více jak 80 % psů.

Poznám kila navíc u svého psa i jinak než jen vizuálně?

V prvé řadě byste měli svého psa znát a časem již i říct na první pohled, kdy má či nemá, optimální postavu. To je první, na co by se měl chovatel vždy zaměřit. No a pak máme mnoho „proměnných“ díky kterým se dá nadváha zjistit. První, pokud pominu vizuální (pohledové) vnímání, je zjištění pohmatem, zda má pes na žebrech více tuku než obvykle, a také zda má povislé břišní partie. Zvláště u dlouhosrstých plemen je toto „pohmatové“ zjištění někdy lepší, než čekat na „pohledový“ vjem. Také se dá vyzkoušet (zvláště u dlouhosrstých plemen) postavit se rozkročmo nad psa, nebo těsně za něj a podívat se, nebo přejetím dlaněmi a pohmatem zjistit, zda náhodou nechybí zúžení mezi žebry a pánevní (kyčelní) oblastí psa. To je také jeden z ukazatelů nadváhy.

Jiří Švihálek a Roxy

Jiří Švihálek a Roxy: Zdroj obrázku vlastní archiv Jiřího Švihálka

Jaké zdravotní obtíže mohou z obezity plynout?

Jak jsem již zmínil, i psi trpí civilizačními chorobami. I psi mohou trpět cukrovkou, vysokým cholesterolem, alergiemi ze špatného krmiva, poruchami trávení, oběhového systému, osteoporózou, problémy s pohybovým aparátem, průjmy, flatuencí, parazity, ale i nádory, rakovinou apod. Stejně jako u lidí, tak i u psů může obezita a špatně zvolené krmivo, nebo špatně nastavené krmné návyky za mnoho chorob, které se mohou různě kombinovat. To by si lidé měli uvědomovat i sami u sebe.

Jedna zajímavost, kterou neví, a nebo nechce vědět mnoho majitelů psů, je vznik cukrovky spojený někdy i s šedým zákalem. Je třeba si uvědomit, že například dětské piškoty obsahují spoustu cukru, který je pro psy nejen nezdravý, ale může způsobovat jak cukrovku, tak v pokročilejším věku psa i šedý zákal. Je to pak pro psa odměna, nebo trest?

Prevence je dle mého názoru základem. Souhlasíte?

Naprosto souhlasím. Jak jsem již uvedl v předešlé otázce – nastavení správných stravovacích návyků jak u sebe, tak u svého nejlepšího přítele (míněno u psa) je alfou a omegou zdraví. Jenže pozor – mnohdy si chovatelé koupí pro svého, obezitou trpícího psa, dietnější krmivo, začnou se třeba i držet doporučení a čekají na zázrak, avšak opominou jednu faktickou stránku hubnutí. A tou je dostatek pohybu, který by si měli užívat společně se svým psem. Zvláště v dnešní době…

Mohou za obezitu pamlsky? Já soudím, že spíše jejich množství…

Ne zcela bych souhlasil. Pokud správně vyvážím krmnou dávku a vezmu v úvahu povahu a potřeby svého psa, mohu podávat tolik (zdravých) pamlsků za odměnu, kolik chci. To není vždy jednoduché, ale dá se to. Nesmíme však zapomínat na slovo ZDRAVÝCH. Zmíněné dětské piškoty, ani párky, šunka apod. nejsou vhodným pamlskem, který by měl být za odměnu.

Za odměnu mohou být zdravé masové pamlsky bez konzervantů nebo křupavé pečené pamlsky bez cukru, soli apod. Opět jedna malá rada – málokdo ví, že pes, když chroupe, tak se mu vyplavuje hormon zvaný „endorfin“. A to je hormon štěstí. Proto vyrábíme právě takové pamlsky – aby psi byli šťastni.

Jak vybrat krmivo pro psa v kostce? Lze to vůbec shrnout v krátkosti?

Samozřejmě lze. Krmivo by mělo být vyrobeno z vysoce kvalitních zdrojů surovin. Nejlépe z volných chovů. Mělo by obsahovat především maso (uvedeno na zadní straně pytle v odstavci „Složení“ na prvním místě). Mělo by též obsahovat ovoce, zeleninu, vlákninu, například doplňky na podporu kloubního aparátu a nesmím zapomenout ani na prebiotika a probiotika. To je u nás v Yoggies již standardem a jsem rád, že se nám na trhu podařilo toto mínění prosadit a že Yoggies je lídrem pro zdraví psů i když se již na trhu vyskytují napodobeniny. Ty bývají převážně původem z Belgie a jsou pokusně vyráběny na extrudérech při – sice snížené teplotě, ale ne do 39° C jako Yoggies. Díky tomu musí obsahovat chemické konzervanty, což pro zdraví psů může být velmi riskantní.

Nesmíme zapomínat ani na obal a vzdělávání chovatelů. Plastové obaly obsahují měkčidla plastů, tzv. ftaláty, které jsou nejen karcinogenní, ale mohou díky tukovým molekulám přecházet z těchto obalů do krmiva.

Důležité je i vzdělávání. Mnoho, v poslední době vzniknuvších firem se snaží kopírovat a napodobovat úspěch jiných, ale zapomínají na důležitou část podnikání. Tou je vlastní vývoj a následné vzdělávání a kontakt s chovateli. Peníze totiž nejsou (jak pro koho, v tomto oboru) vše. Pokud vám jde, jako nám v Yoggies, o zdraví našich nejlepších přátel, musíte umět s chovateli nejen komunikovat, ale poskytovat jim neustále nové a nové rady přímo pro jejich pejska tak říkajíc „na tělo“.

A samozřejmě žádné uzeniny a lidské jídlo, jak je u nás mnohde bohužel zvykem. Je to tak?

Toto bude jednoduchá a krátká odpověď. Ruce pryč od tohoto. Koření, konzervanty, glutamáty, dochucovadla, cukry, soli a další podobné „dobroty“ nejsou nic pro naše psi (ani kočky).

Jiří Švihálek a Roxy

Jiří Švihálek a Roxy: Zdroj obrázku vlastní archiv Jiřího Švihálka

Důležité jsou i krmné dávky. Souhlasíte?

Ano. Mezi správné nastavení celodenního cyklu patří i správná krmná dávka. Ta nemusí být celoročně stejná, což by měl vědět každý chovatel, který má třeba psa na zahradě, nebo s ním provozuje v zimě různé sporty a v létě nikoliv apod. Krmná dávka musí zkrátka odrážet momentální potřebu. Třeba i tu, že před zimou se z potravy spotřebuje značná část (až 70 %) proteinů do srsti.

Váš názor na nebalené pamlsky…

Co bych k nim měl říct? Asi něco podobného jako o uzeninách? Ruce pryč, pokud nejsou „teď“ čerstvé a hned podané. Zdůvodnění je jednoduché… jedno zasednutí polétavého hmyzu může přenést stovky až tisíce bakterií, virů, a dokonce i parazitů. Potřebuje zodpovědný majitel psa snad více faktů?

Zapomněl jsem na aktivitu psa. Záměrně. Jak by mělo podle vás vypadat správné venčení?

To je skutečně individuální. Podle rasy, povahy, věku, potřeb psa. V každém případě bychom si ale měli venčení, skoro za každého počasí, ale oba, užít. A tak i se starším psem se můžete přetahovat o klacík v lese, nebo jako my s Roxym, i když mu je už 11 let, máme u nás u lesíka vyhlédnuté dětské houpačky přes které Roxy skáče, podlézá je apod. Samozřejmě za patřičnou zdravou odměnu od Yoggies, kterou si sám vyvinul a otestoval ?

Děkuji moc za rozhovor

Jiří Švihálek a Roxy: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Jiřího Švihálka

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.