Jidášovo ucho může pěstovat každý – vystačíte si pouze se třemi věcmi

jidasovo-ucho

Jidášovo ucho je nejen zajímavá houba, ale také velmi chutná. Jeho název vznikl podle legendy, která praví, že houbu poprvé našli na bezovém stromě, na kterém se oběsil Jidáš. A právě proto si houba získala tento název. My však houbu nemusíme pěstovat na stromě, nýbrž doma na pilinách. Příprava, ale i samotné pěstování je velmi jednoduché a zvládne jej každý – pusťme se tedy do toho. 

Něco málo o vynikající houbě

Někdo zná tuto houbu pod názvem ucho Jidášovo, ale také boltcovitka bezová. Patří mezi houby stopkovýtrusé a má vynikající chuť. Sbírat ji můžeme i v našich lesích, a to celoročně. Ano, i v zimě, pokud je zima mírná. Jejich vzhled si jistě s žádnou jinou houbou nespletete. Mají miskovitý tvar a zbarvené jsou do odstínu tmavě, ale i světle hnědé až po kaštanovou zrz. Rostou ve skupinkách a nejčastěji je najdeme na bezu či větvích listnatých stromů. 

Avšak existují dvě houby, které jsou této podobné. První se jmenuje černosol uťatý a jedlý není. Zbarven bývá až do černé barvy, takže si myslíme, že byste si této změny v barvě jistě všimli. Další je rosolovka listovitá, ale opět je jinak zbarvená a svým vzhledem připomíná spíše mozek.

Vypěstujte si své Jidášovo ucho

Pokud si na sběr Jidášova ucha netroufnete, nebo jste ještě na žádné z nich nenarazili, ale rádi byste si jej vychutnali, není nic jednoduššího, než si houby vypěstovat. V zásadě budou potřeba pouze piliny, kukuřičná vřetena (místo nich lze použít drcenou slámu) a samozřejmě houbová násada. 

Foto: Pixabay

Nyní se můžeme pustit do přípravy. Nejdříve bude nutné substrát (piliny, vřetena nebo nadrcená sláma) umístit do vody, a to na celý jeden den. Materiál je suchý, a tak může být poměrně složité jej ponořit do vody. Ulehčíte si to tím, že jej prolijete horkou vodou a poté ponoříte do vody

Po uplynulé době, tedy po 24 hodinách vytáhneme substrát a necháme jej okapat. Nyní bude důležité, abyste si připravili pevné pytlíky, například takové, jako se používají na přípravu tlačenky. Připravené pytlíky naplníme ze dvou třetin substrátem, dokonale uzavřeme a vložíme na jednu hodinu vařit do vody. Poté pytlíky velmi opatrně vyjmeme a dáme stranou na vychladnutí.

Sadbu seženete v obchodech nebo na internetu. Vychladlý substrát smíchejte se sadbou, a to vždy tak, jak je uvedeno na obalu. Nyní sáčky uzavřete a odložte je na tři až čtyři týdny k odpočinku. Místnost by však měla být tmavá a teplá s teplotou kolem 25 °C. Po čtyřech týdnech vezměte sáčky a odložte je na nepřímé světlo. Pokud je substrát prorostlý, vyjměte ho z pytlíku nebo pouze prořízněte horní část. Jakmile tento krok učiníte, odložte sadbu do místnosti, kde je 25-30 °C. Je také potřeba dodržet vysokou vzdušnou vlhkost, proto bude lepší, když najdete místo ve skleníku či fóliovníku. Jakmile se objeví krásně hnědé plodnice – po několika týdnech – je čas na sběr.  

Zdroj: https://www.woodlandtrust.org.uk/trees-woods-and-wildlife/fungi-and-lichens/jelly-ear/, https://unicornbags.com/cultivation/auricularia-auricula/, https://www.dumazahrada.cz/clanek/jidasovo-ucho-pestovani-20221124.html

Foto: Pixabay

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)