Roubování ovocných stromů a révy: Je čas na získání roubů

Nůžky

Leden a únor je skvělé období pro roubování ovocných stromů. Je ale zapotřebí, aby panovaly vhodné podmínky. To zahrnuje zejména počasí nad bodem mrazu. Rouby se dají odebírat prakticky kdykoli, když je strom v období vegetačního klidu a ještě nemá narašené větvičky. Ale pozor! Někdy se už v průběhu února tvoří pupeny. Proto je lepší odebírat rouby ideálně již v lednu. Za tímto účelem budete potřebovat rukavice, zahradnické dvousečné nůžky nebo štěpařský nožík a štěpařský vosk nebo vápno.

Roubování jabloně

Pokud jste ještě nikdy žádnou dřevinu neroubovali, je ideální zvolit si jabloň. Ta je totiž nejjednodušší a na pochopení principu roubování nejlepší. Na rouby se hodí jednoleté výhony, které jsou dobře vyvinuté (mají co největší množství pupenů), silné asi jako tužka a vypadají zdravě. Rozhodně již nesmí rašit! Je vhodné odebírat rouby z nejsvětlejší strany stromu, což je jižní strana. Dobré množství pupenů je důležité. Nepleťte si ale květní pupeny (kterou jsou zakulacené) s těmi listovými (které jsou špičaté – a právě jejich větší množství potřebujeme).

Nůžky

Foto: Pixabay

Řezání roubu

Vybrané výhony je třeba odstřihnout. Používejte ostré nůžky nebo stepařský nůž. Předtím, než se přesunete na další strom, je zapotřebí nůžky vždy desinfikovat. Ostrost nástrojů je stěžejní – tupými nůžkami byste mohli roub poškodit. Konce větvi ošetřete štěpařským voskem nebo vápnem. Pokud odebíráte rouby z většího množství stromů, je dobré před přesunem na další strom rouby z jednoho stromu svázat dohromady.

Uchovávání roubů

Ideální podmínky pro skladování roubů je s teplotou kolem 2 °C. Kdyby byla teplota vyšší, rouby by se mohly předčasně probudit. Stejně jako teplota je důležitá ještě jedna podmínka, a to zachování vlhkosti. Jakmile roub jednou vyschne, už je nepoužitelný. To je důvod, proč se skladují v bedýnce s vlhkým pískem.

Zdroje info:

https://orchardpeople.com/grafting-fruit-trees/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/rez-ovocnych-stromu-roubovani-20300103.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!