Je čas zakázat prodej živých kaprů? Ryby neskutečně trpí a na světě je i petice

Kapr

Kdo z nás by se netěšil na Vánoce? Asi každý. Tradiční svátky, které dělají radost hlavně dětem, rozhodně stojí za to a mnozí z nás se jich pochopitelně nemohou dočkat. S Vánocemi logicky souvisí také spousta různých zvyků a tradic. Mezi jednu z nich patří pochopitelně nákup vánočního kapra a jeho konzumace u štědrovečerní tabule. Nic zvláštního. Jen je možná třeba si uvědomit fakt, že ryba, kterou si sami koupíme a následně usmrtíme, může neskutečně trpět. Zmínit je v tomto ohledu třeba petici za ukončení prodeje konzumních ryb v živém stavu předaly včera zástupkyně Compassion in World Farming (CIWF) Česko poslankyni a místopředsedkyni Výboru pro životní prostředí Kláře Kocmanové (Piráti).

Poslanci by měli změnit legislativu, aby kapři netrpěli

Přesně tak, samotnou výzvu podepsalo přes 10 000 lidí a ilustrovala ji umělkyně Toy Box. Rozhodně se nejedná o iniciativu, která by měla zamezit konzumaci kaprů na Vánoce. Podle ní by se ale mělo s kapry zacházet mnohem lidštěji, než je tomu v současné době, kdy ryby hodně trpí. Jak?  Hned v několika ohledech.

Utrpení ryb je velké

Zajímavě vysvětluje účel petice Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko. Konkrétně uvedla následující: „Tradiční štědrovečerní večeře se většinou neobejde bez kapra. Jeho cesta na sváteční talíř je ale opravdu nelehká. Naprosto zbytečné utrpení kapra čeká, když si ho lidé koupí živého. Navíc nelze účinně kontrolovat, jak se s jednotlivými živými rybami po nákupu zachází, a proto je jediným možným řešením takovému nákupu zamezit.“ Divit se jí prakticky nelze, protože kapři trpí hned v několika ohledech. Konkrétně jde o:

  • Přenos kapra v igelitové tašce, kdy se zhoršuje funkce žaber a ryba trpí.
  • Teplotní šok při vypuštění kapra do vany v domácnosti, mnohdy do chlorované vody.
  • Neodborné usmrcování ryby, kdy se kapr dostatečně neomráčí.
  • Pouštění kapra zpět do vody, kdy v důsledku teplotního šoku umírá.

Ideální je nákup kapra na sádkách

Přesně tak. „Nejlepší je koupit kapra přímo na sádkách, které jsou lépe vybaveny pro přechovávání i kvalifikované usmrcení ryb. Nákup na sádkách navíc ušetří kapry dalších transportů a manipulací, spojených s rozvozem na prodejní stánky a pobytem v přeplněných kádích,“ upřesňuje situaci Šonková. O faktu, že by se neměly živé ryby prodávat, hovoří i některé odborné instituce, jako jsou Státní veterinární správa, Rybářské sdružení ČR, Ústřední komise pro ochranu zvířat a Komora veterinárních lékařů.

Samotnou petici podepsaly i známé osobnosti

Divit se jim nelze. Mimo jiné mezi nimi byl třeba herec a autor Lukáš Hejlík, kuchařka ze Svatojánu Eva Francová nebo manželé Klusovi. Česká republika se mimo jiné řadí k největším producentům kaprů. Ročně se tady vyloví až 17 tisíc tun ryb. Tak uvidíme, zdali kapři budou dál prodáváni tak, jak nyní, nebo se něco změní.

Zdroje info: Autor, https://www.ciwf.cz/nase-kampane/rybolove/vanoce-pro-kapry/,https://www.svscr.cz/o_prodeji_kapru/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.