Nejčastější chyby, kterých se dopouštíme při péči o vánoční kaktus

Vánoční kaktus

Vánoční kaktus je jednou z nejoblíbenějších vánočních rostlin. Kvete totiž i přes zimní sezónu, včetně vánoc. Přichází ve spoustě barvách květů, které mají zajímavý tvar. Jsou naprosto jedinečné. Samotný kaktus není náročný na pěstování, i když existují určitá specifická opatření, která bychom měli zavést pro jejich bohaté kvetení. A existují také doporučení, co s vánočním kaktusem nedělat. Shrnuli jsme to v rámci nejčastějších chyb při péči o tuto rostlinu.

Vánoční kaktus ztrácí květy

Spousta lidí si jej pořizuje těsně před svátky, což ale může být problém. Kaktus se totiž může hůře adaptovat, takže na Vánoce nebude hezký. Pokud hýbeme s rostlinou, která už poupata, je velice pravděpodobné, že o ně přijde. Takže jakmile se objeví květní pupeny, už s kaktusem za žádnou cenu nehýbeme. A to platí i při přenosu kaktusu z obchodu domů. Dobrou zprávou je, že pokud rostlina přijde o květy z tohoto důvodu, je velmi pravděpodobné, že se její kvetení znovu obnoví. Bude to ale určitou dobu trvat.

Vánoční kaktus

Foto: Pixabay

Nepřelévejte vánoční kaktus

I když vám rostlina dokáže tolerovat krátkodobé sucho, na hnilobu v důsledku přemokření je velmi citlivá. Dejte si pozor na přelévání! Ideální je zalévat kaktus do podtácku, na kterém stojí nádoba opatřená drenážními otvory. V tomto případě si rostlina vytáhne potřebnou vlhkost a vy jen přiléváte vodu do podtácku. Pokud budete zalévat přímo zeminu, pak počkejte, až bude její horní vrstva na dotyk suchá.

Nevystavujte rostlinu přímému sluníčku

I když vánoční kaktus miluje dostatek světla, nedávejte ho přímo na sluneční paprsky. Mohlo by dojít ke spálení jeho listů. Tato rostlina je původem z deštných pralesů, kde je vlhko a stín, proto bychom tyto podmínky měli co nejvíce napodobovat. Zejména v zimních měsících (topná sezóna = suchý vzduch) se vyplatí myslet na vzdušnou vlhkost. Rostlinu můžete zamlžovat rozprašovačem s vodou, postavit na tácek s vodou vyplněnou kamínku nebo si zakoupit zvlhčovač vzduchu, který prospívá nejenom rostlinám, ale také lidskému zdraví.

Vánoční kaktus neodpustí mráz

I když může tato rostlina kvést i při relativně nízkých teplotách, nevystavujte ji mrazu. Ten se jí totiž může stát osudným. Postavit jej můžete na světlou chladnou chodbu, ale pouze v případě, že zde nehrozí ani průvan. Vánoční kaktus je totiž obecně citlivý na náhlé změny teplot.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/kdy-kvete-vanocni-kaktus-20301129.html

https://www.southernliving.com/garden/how-to-care-for-a-christmas-cactus

Foto: Freeimages

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!