Jaký ořešák volit do sadu

Ořešák je většinou nedílnou součástí spousty zahrad. Divit se tomuto faktu nemůžeme. Když si dáme čerstvý vlašský ořech přímo ze stromu, odpověď nalezneme sami. To samé platí i při ochutnávce skvělého pečiva, jeho jsou právě ořechy základem. Na pěstování ořechů můžeme i solidně vydělat, a to díky prodeji plodů. Především v době, kdy se nejvíce peče, jsou ceny vlašských ořechů na maximu. Pokud se pro ořešák královský anebo nějaký jiný rozhodujete i vy, určitě si přečtěte následující řádky, v nichž se dozvíte něco o nejznámějších druzích ořešáku.

Ořešák Bohumil

Chcete-li mohutné ořechy, bude se vám určitě líbit ořešák Bohumil. Jedná se o druh, který se vyznačuje středním vzrůstem, vzpřímenou korunou a vyšší hustotou větví. Velikostí plodů je v podstatě největším ořešákem, který se na tuzemském trhu nachází. Typický je mimo jiné také vejčitým tvarem světle hnědé barvy a také tím, že jeho chuť je aromatická s mírným nádechem sladkosti. Plody budete mít zralé brzy a ořešák bude plodit v pravidelných intervalech každým rokem.

Odrůda Sychrov spíše pro potravinářské účely

Docela známá je i odrůda Sychrov, která roste na mnohých místech, nicméně používá se především pro cukrářské účely. Vysadit se dá fakticky kdekoli a budete mít jistotu úrody. Typická je hlavně sytě červenofialovou barvou slupek ořechů. Pravidelná plodnost ale mnohé lidi přiměje k pěstování těchto ořechů. Nasládlá lahodná chuť je odměnou za jejich snahu.

Vilém do menších zahrádek

Pokud uvažujete o ořešáku do menší zahrady nebo sadu s menšími rozměry, vyplatí se odrůda Vilém. Jedná se o středně bujný strom, který má polovzpřímenou korunu, která není tolik hustá. Lichoběžníkový plod se vyznačuje polopapírovou zvrásněnou skořápkou. Světlehnědé jádro je solidně loupatelné. Typický je i vysokou plodností.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.