Sklizeň jablek

Jak zajistit plodnost ovocných stromů v následujícím roce? Na Štědrý den máte neopakovatelnou příležitost

Moudrost našich předků se už mnohokrát ukázala jako pravdivá a potřebná. Nachlazení nebo chřipku si tak léčíme stejně jako naše babičky a ani v jiných směrech na jejich znalosti leckdy nedáme dopustit.

Tak proč se téhož nedržet i na vánoční svátky? Provází je spousta zajímavých zvyků, z nichž mnohé jsme dnes už skoro zapomněli. A jeden z nich se týká i zahrádky. Tak proč ho letos nevyzkoušet? Kdo ví, třeba se příští rok vaše stará jabloň opravdu rozrodí nebo se vašim meruňkám vyhnou obávané jarní mrazíky…

Kosti ze štědrovečerní ryby mají prý magickou moc

Na Štědrý den si tradičně užíváme kapra. Jde o postní jídlo, které ovšem připravené s těmi správnými bylinkami a dalšími proprietami může chutnat přímo báječně. Jeho šupinky si dáváme pod talíře a poté schováváme do peněženky, aby se nás po celý rok drželo štěstí a peníze.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ovšem stejně magickou úlohu mají mít i jeho kosti. Stačí je pečlivě posbírat a zakopat pod ovocné stromy v zahradě. Ty by poté měly rodit lépe a více.

Zajímavým zvykem je i pouštění lodiček

To ovšem není jediný zvyk, který jsme tak trochu pozapomněli. Víte například, o čem hovoří pouštění lodiček? Ano, ta, která se dostane nejdál od ostatních, případně se jí povede přeplavat celé umyvadlo, se podívá do světa. Tedy samozřejmě její majitel.

Ovšem dříve se také velmi pečlivě sledovalo to, čí svíčka se potopí jako první a jako poslední. Majitel té, která vydržela svítit nejdéle, se mohl těšit na šťastný a dlouhý život a pevné zdraví. Ovšem kapitán lodičky potopené jako první, na tom byl samozřejmě o poznání hůře.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

3 komentáře

 1. Frantisek Odpovědět

  „Moudrost našich předků se už mnohokrát ukázala jako pravdivá a potřebná. „…..Kéž by ta moudrost alespoň částečně postihla i pisatelku tohoto hloupého článku-Janu Šrámčíkovou!!!…..Otevřel jsem ho s tím, že se dozvím nějaké metody, jak vylepšit plodnost stromů, ale totok???

  1. Aster Odpovědět

   Ale no tak – nebuďte takový škarohlíd 🙂 v článku jsou popsány některé vánoční zvyky, ke kterým patří i to zakopávání rybích kostí.
   Jen tak na okraj – měli jsme na zahradě třešeň – tmavou pozdní chrupku, kterou rouboval kdysi můj děda. Třešeň rostla a mohutněla, kvetla, ale neplodila a nereagovala na žádné hnojení – prostě nic. Jednou na podzim – to už ten strom měl cca 12 let – jsem se u ní zastavila, pohladila jsem ji po kmeni a řekla jsem jí do větví „jestli příští rok zase nebudeš rodit, skácím tě.“ No a příští rok byla třešněmi přímo obsypaná a pak už každý rok. Proč, to neví nikdo, ale jeden starý sadař mi řekl, že stromy rozumí…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *