Jak zajistit plodnost ovocných stromů v následujícím roce? Na Štědrý den máte neopakovatelnou příležitost

Moudrost našich předků se už mnohokrát ukázala jako pravdivá a potřebná. Nachlazení nebo chřipku si tak léčíme stejně jako naše babičky a ani v jiných směrech na jejich znalosti leckdy nedáme dopustit.

Tak proč se téhož nedržet i na vánoční svátky? Provází je spousta zajímavých zvyků, z nichž mnohé jsme dnes už skoro zapomněli. A jeden z nich se týká i zahrádky. Tak proč ho letos nevyzkoušet? Kdo ví, třeba se příští rok vaše stará jabloň opravdu rozrodí nebo se vašim meruňkám vyhnou obávané jarní mrazíky…

Kosti ze štědrovečerní ryby mají prý magickou moc

Na Štědrý den si tradičně užíváme kapra. Jde o postní jídlo, které ovšem připravené s těmi správnými bylinkami a dalšími proprietami může chutnat přímo báječně. Jeho šupinky si dáváme pod talíře a poté schováváme do peněženky, aby se nás po celý rok drželo štěstí a peníze.

Foto: Pixabay

Ovšem stejně magickou úlohu mají mít i jeho kosti. Stačí je pečlivě posbírat a zakopat pod ovocné stromy v zahradě. Ty by poté měly rodit lépe a více.

Zajímavým zvykem je i pouštění lodiček

To ovšem není jediný zvyk, který jsme tak trochu pozapomněli. Víte například, o čem hovoří pouštění lodiček? Ano, ta, která se dostane nejdál od ostatních, případně se jí povede přeplavat celé umyvadlo, se podívá do světa. Tedy samozřejmě její majitel.

Ovšem dříve se také velmi pečlivě sledovalo to, čí svíčka se potopí jako první a jako poslední. Majitel té, která vydržela svítit nejdéle, se mohl těšit na šťastný a dlouhý život a pevné zdraví. Ovšem kapitán lodičky potopené jako první, na tom byl samozřejmě o poznání hůře.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)