Americké brusinky

Cranberries v obchodech: Čerstvé jsou nic moc

Možná jste se už v obchodech setkali s americkými brusinkami. Cranberries jsou skutečně v nabídce mnohých supermarketů. Sáhnout po nich se vyplatí, nicméně zřejmě jen ze zdravotního hlediska. Tedy pokud nemáte nějaký zaručený recept, jak je chutně připravit. Čerstvé plody jsou hodně kyselé až trpké a zrovna na pochutnávání si u televize optimální nejsou. Pojďme si nicméně cranberries představit a podívat se i na ony příznivé účinky pro náš organismus.

Sytě červené plody lákají

Vzhledově bezesporu. Jedná se o bobulky, která svou velikosti připomínají olivy, nicméně jedná se o ovoce, které má již zmiňovanou červenou barvu. Přidává se do mnohých jídel a také nápojů.    

Americké brusinky

Americké brusinky: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Americký původ

Vaccinium macrocarpon, jak zní latinské označení pro cranberries, mají svůj původ v oblastech Severní Ameriky. Za vznikem samotného názvu cranberries stojí ale evropští osadníci, kteří se doplavili ke břehům Nové Anglie v roce 1620 na lodi Mayflower. Výrazné květy vypadaly jako hlavička a krk jeřába označovaného v angličtině jako crane. Od tohoto názvu se pak odvodilo označení cranberries, tedy jeřábí bobule. Osadníky naučili znát tyto plody zdejší Indiáni.   

Skvělý vliv na zdraví

Pro původní obyvatele Ameriky představovaly tyto plody nejen potravinu, ale také lék. K hojení ran se používaly již před 300 lety. Vynikající je u nich pomoc při předcházení infekci močových cest. Mají totiž protipřilnavý účinek. Jinými slovy, umí zabránit bakteriím, aby se usazovaly na sliznici. Jsou pak vyplavovány močí z těla ven. Umí efektivně ochraňovat močový měchýř. Vynikající jsou i jako součást ústní hygieny, kdy pomáhají zpevnit dásně. Zpevňují také stěny žaludeční sliznice. Jejich součástí jsou flavonoidy a polyfenol napomáhající srdci. Americky brusinky obsahují spousty antioxidantů. Bojují tak proti předčasnému stárnutí. Jen ta chuť čerstvých plodů není zrovna obvyklá.

Americké brusinky: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. Petr Čech Odpovědět

    Cranberries nejsou žádné brusinky, ale klikve. Brusinky se správně jmenují cowberries. Celé je to obchodnický trik, nic jiného. Klikve jsou nejen větší, ale opravdu nemají tak výraznou chuť jako brusinky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *