Jak vypěstovat hnojník obecný

Hnojník obecný

Pokud vám na zahradě vyrostou houby, můžete zajásat. Jednak hezky vypadají a jednak jsou mnohdy i jedlé. Typickým příkladem je bezesporu hnojník obecný. Jedná se o houby, které zpočátku do jisté míry připomínají bedly. Nacházejí se na jaře a také na podzim prakticky všude. Jejich domovem mohou být zahrady, louky, pole, meze. Prozradí je hlavně jejích tradiční válcovitý či vejčitý klobouk. Typické jsou hnojníky i svými staršími plodnicemi, jež jsou kvůli autolýze často sytě černé. Jaké má hnojník obecný účinky a jak ho pěstovat?

Známé příznivé účinky hnojníku

Hledáte houbu, jejíž účinky se nevyužívaly ve východní medicíně? Pak jste u hnojníku na správné adrese. K prvním poznatkům týkajícím se léčivých účinků hnojníku se vědci dostali až ve 20. století, a to v Evropě. Nicméně v Číně ji nakonec objevili také a využívá se především k přírodnímu snížení hladiny cukru v krvi. Je i prevencí aterosklerózy. V neposlední řadě si našel využití také při podpoře krevního oběhu a zlepšení chuti k jídlu. Doporučován je i při nepříjemných střevních infekcích. Údajně se hodí i při stresu. To bychom ho ale nejspíše měli jít skoro všichni.

Hnojník obecný

Jak pěstovat hnojník?

 

Houbu lze naočkovat na klasický pěstební substrát žampionů, nicméně my se podíváme na jiný způsob. Vezmeme si čistý pevný plastový sáček a do něj nasypeme 1 díl speciálních pelet a 2 díly vřelé vody. V sáčku musí voda dokonale prostoupit pelety. Poté se směs nechá dokonale prochladnout a následně se prostřednictvím sadby osází sláma. Podhoubí začne prorůstat při teplotě kolem 24° C. Po 2 až 3 týdnech se substrát zakryje směsí rašeliny a zeminy o tloušťce cca 6 cm a dostatečně zalije.

Hnojník obecný

Kdy bude první sklizeň?

Cca za nějaké 4 týdny. Při vývoji samotných plodnic určitě záhony zalévejte a také větrejte. Jinak je zapotřebí být rychlý i při sklizni, protože budete brát pouze kusy s nerozvinutým kloboukem. Ty jsou také docela tuhé. Skladovat úrodu lze v lednici po dobu maximálně 2 dnů o teplotě od 2 do 4° C. A jak hnojník připravovat? Smažte, vařte, případně si udělejte skvělou polévku.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.