Vyštipování rajčat

Vyštipujte tyčková rajčata: Úroda bude vyšší!

Už se těšíte na úrodu rajských jablíček? Aby ne, vždyť rajčata vypěstovaná na zahradě mají úplně jinou chuť a vůni než ta, která se běžně prodávají v nejrůznějších supermarketech! Dát si takovéto skvělé rajčátko můžete i vy. Stačí vám k tomu kousek vlastní zahrádky, případně i truhlík na balkóně. Nic složitého. Pěstování rajčat je poměrně omílaným tématem, a tak není od věci soustředit se přímo na konkrétní činnost, která vám může pomoct k vyšším výnosům.

Zaštipování, či vyštipování? Je to jedno, hlavně nezapomínejte!

V některých zdrojích se hovoří o zaštipování, v jiných se zmiňuje vyštipování. Popravdě je to vcelku jedno. Mezi hlavní částí rostliny a novými listy vznikají v podstatě nové výhony, jež jsou samozřejmě mnohdy nakonec i plodonosné. V každém případě se vyplatí tyto výhonky odstraňovat, a to v pravidelných intervalech. Mnohdy tak pěstitelé činí v momentu, kdy se zrovna chystají zalévat.

Vyštipování rajčatNový výhon k vyštípnutí

Jak na to? Velmi jednoduše

Není nic jednoduššího. Zapomeňte na jakékoli nástroje. Potřebovat budete jenom vlastní ruce. Výhonek prostě uchopíte u samé spodní části a následně ho odtrhnete. Půjde to velmi snadno. Pokud ho nakloníte do úhlu 45 stupňů a více, vylomí se pohodlně sám. Rostliny budou díky vyštipování i lépe vypadat. Nevytvoří nevzhledný chuchvalec, ale půjdou nahoru spolu s opěrnou tyčí. Výnos by měl být samozřejmě mnohem vyšší. Tyč by rostlinu také měla díky vyštipování bez problémů udržet.

RajčataBohatší úroda rajčat

U některých odrůd není vyštipování zapotřebí

Jsou pěstitelé, kteří nevyštipují boční výhony vůbec. Ano, rajčata jim vyrostou i tak. Především u velkopěstitelů by se jednalo o vcelku náročnou záležitost. Nevyštipují se také některé specifické odrůdy rajčat. Jmenovat bychom mohli třeba malinkatá divoká rajčata, jež vytvářejí velké shluky a rostou tímto způsobem. U tyčkových rajčat by se mělo jednat o samozřejmost.

Divoká rajčata

Divoká rajčata

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

 1. c-ikan@seznam.cz'Jiří Cikán Odpovědět

  „Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.“
  Hmm, škoda, že také psaní článků není vaše hobby…

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   kdyby nebylo, tak texty na web nepíšu. Nechápu váš nicneříkající komentář, kritiku, stesk či jak to nazvat.

 2. anheli@seznam.cz'Anna Heliová Odpovědět

  Dva hlavní druhý rajčat jsou indeterminantni (tyčková) i determinantni (keříčková) Tyčková se vyštípují i když se můžou vést ve dvou až tři stonků. Pokud máte úrodnou půdu a sazenice dobrý kořenový systém je škoda vést v jednom stonků. Keříčková rajčata se vyštípovat nemusí, ale může se ponechat jen 4-5 stonků pokud chcete ranní úrodu a větší plody. Já osobně vyštípují.
  Zarazila mě věta, že se vyštípují většinou před zálivkou, což považuji za nesmysl!!!
  Tam kde se vyštípují je přece rána, ještě je zalít a zahnívání nebo plíseň je v tu ránu tam! Když zalevate hadici, nevzdy se trefíte jen pod kořen.
  Vystupuje se vždy v slunečné počasí a NEZALEVAME aspoň 12h.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *