Jak vypěstovat citron z pecky? Pomůže vám vejce

Citron

Citrony máme rádi snad všichni. Jejich svěží chuť si užíváme nejen v citronádě, ale také například v čaji, zálivce či salátu. Kůru pak dáváme do cukroví či některých jídel. Navíc jsou zdraví prospěšné a dokáží náš organismus povzbudit k životu. Další vlastnost, která nás na citronech okamžitě zaujme, je jejich neuvěřitelná vůně, které se nevyrovná žádný osvěžovač vzduchu, a tak jej můžeme v určité formě využít i v domácnosti.

Dobrou zprávou je, že si tyto žluťoučké plody můžete vypěstovat doma a nemusíte za ně utrácet. Sice si na ně počkáte, ale díky správné péči a trpělivosti vás rostlina potěší lahodnými plody.

Každé semínko není stejné

Jak jistě víme, citronovníky pochází především ze subtropů, a tak jejich pěstování v tmavém bytě či domě nebude výhrou. Existuje však několik výjimek, které zde pěstovat můžeme. Například citronovník pavlovský snáší i vyšší teploty a suché prostředí bytu. Druhou možností je citronovník calamondin. Sice se nejedná o čistý citron, nýbrž o křížence citronu s mandarinkou, ale jeho plody jsou menší, oranžové, ale chuťově jsou stejné jako citron.

Květ citronovníkuKvět citronovníku: Foto Pixabay

Pěstování z čerstvých semen

Máme dvě možnosti – buď si semena koupíte v zahradnictví, nebo použijete čerstvý citron z obchodu a vyjmete z něj pecičky. My se dnes budeme věnovat druhé možnosti, a to pěstování citronovníku z jader. Co budete potřebovat?

  • papírovou utěrku
  • jadérka citronu
  • vodu
  • skleněnou nádobu s víkem

Z citronu vyjměte jadérka a osušte je. V případě, že na nich zůstane slupka, musíte se jí zbavit, a to pomocí pinzety. Nyní si vezměte papírovou utěrku či kapesník, jadérko odložte na utěrku, navlhčete ho a přikryjte druhou půlkou utěrky. Následně opět navlhčete. Připravte si nádobku s víkem – může být zavařovací sklenice či jiná dóza, do které lze semínko i s ubrouskem uzavřít. Na víčko si nezapomeňte poznamenat datum.

Zelené citronyZelené citrony: Foto Pixabay

Po dvou až třech týdnech

Po dvou až třech týdnech začnou mít pecičky kořínky, a tak je nejvyšší čas dát prostor zmíněnému vejci. Jeho vrchní část oddělte, obsah vajec dejte stranou a do větší části skořápky vespod udělejte dírku. Do skořápky pak umístěte trochu substrátu – může být speciální pro citrusy či kompostová směs bohatá na živiny. Následně umístěte jadérko kořínkem dolů a lehce dosypte substrátem.

Vajíčko odložte do misky a substrát navlhčete. Pravidelně jej zalévejte, aby vám obsah nevyschl. Skořápka za několik týdnů zezelená. Pro vás to bude impuls k tomu, abyste ještě alespoň 14 dnů počkali (musí se objevit několik lístečků), a následně připravte květináč se substrátem, skořápku opatrně rozmáčkněte, ale nepoškoďte kořínky a zasaďte. Rostlinu pravidelně zalévejte, odložte ji na světlé, ale ne teplé místo. Přes zimní období rostlinu nehnojíme, kdežto v sezoně ji můžete hnojit slepičím trusem. 

Adresy:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/citron-z-pecky.html

https://bydleni.instory.cz/543-vypestujte-si-vlastni-citrus-z-pecky.html

Citrony: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.