Jak vybrat ten nejúčinnější postřik proti plevelům

Zahrada

Nezáleží na tom, zda se staráte o zahradu užitkovou nebo okrasnou. Plevely jsou jejím velkým postrachem, ať už se s nimi snažíte bojovat jakkoliv. Tak proč si letos celou anabázi trochu neulehčit?

Na našem trhu se to přípravky proti plevelům jen hemží. Stačí si mezi nimi tedy jen správně vybrat. Nenechte nic náhodě a poraďte si se vším pěkně krok za krokem podle našeho návodu.

Zjistěte, proti jakému plevelu vlastně stojíte

Jak vlastně plevel definovat? V zásadě jako rostlinu, která nemá na daném stanovišti co dělat. A klidně to může být v jiných ohledech třeba oceňovaná léčivka – na tom v tomto kontextu nezáleží. Nechceme totiž, aby ze záhonku vytlačovala preferované rostliny, ani aby nám zbytečně přidávala práci, že ne? Navíc mohou plevely fungovat i jako roznašeči různých chorob, vysušují půdu, kradou budoucím výpěstkům živiny atd. atp.

Lze je dělit podle celé řady faktorů. Nejčastěji se setkáme s těmito skupinami:

  • zelené autotrofní a hemiparazitické,
  • nezelené holoparazitické,
  • s rozmnožováním pouze generativním,
  • s rozmnožováním generativním i vegetativním,
  • jednoleté,
  • jarní časné,
  • jarní pozdní,
  • ozimé,
  • dvouleté,
  • mělce zakořeňující,
  • hlouběji zakořeňující
  • a karanténní.

Zjistěte si proto nejdříve, do jaké skupiny váš plevel patří a podle toho vyberte vhodný přípravek. Například penízek rolní je plevel efemérní s krátkým vegetačním obdobím. Mák nebo svízel patří mezi plevele ozimé, mochna husí se řadí mezi mělce kořenující, pryskyřník mezi rostliny s rozmnožováním pouze generativním atd. Většinou samozřejmě patří jedna rostlina do vícero skupin, takže pokud si nebudete vědět rady, poptejte se ve specializovaném obchodě.

Měli byste vědět: karanténní plevele tvoří specifickou skupinu, jejíž výskyt je nutné sledovat. Bojovat s nimi musíme dokonce i ze zákona, jinak nám hrozí sankce.

Zahrada

Zdroj obrázku: {wertinio} / Shutterstock.com

Chemické postřiky se hodí zejména při zakládání nových částí zahrady

Většinu plevelů lze pohodlně odstranit mechanicky, ovšem budujete-li například nový chodník, dlažbu, altán apod., vyplatí se přistoupit k jejich účinnější likvidaci chemickou cestou. V takovém případě zvolte neselektivní alias totální herbicid, který bez potíží zničí jakoukoliv zeleň, která vám nebude vyhovovat.

Pro odstranění určitého typu plevele naopak použijte herbicid selektivní, a to podle výše uvedeného rozdělení.

Nezapomínejte ani na ochranné postřiky – letošní zima houbám svědčí

Staré pranostiky mluví jasně. Je-li vlhká zima s množstvím sněhu, bude také vlhké jaro. Což jsou podmínky pro rozvoj obávaných houbových onemocnění jako stvořené. A jak tomu předejít? Nakupte si s předstihem přípravky proti houbovým chorobám a aplikujte je včas.

Například u stromů a okrasných keřů je vhodná doba ještě předtím, než plně naraší a rozvinou listy. Dbejte na to, aby se okolní teplota pohybovala v rozmezí 7-10 °C a také na vhodné počasí. Jestliže vám totiž zaprší a přípravek se smyje dříve než za dvě hodiny od ukončení aplikace, pak jste celou proceduru podstupovali zbytečně a budete ji muset opakovat. Bohužel je to tak, jinak nebude dostatečně účinná.

Lze vsadit na univerzální přípravky nebo vybírat podle toho, jakými obtížemi vaše rostliny trpěly v minulých letech. To totiž dost dobře vypovídá o výskytu možných patogenů právě na vaší zahradě. A nezapomeňte jejich účinnost podpořit i dalšími kroky. Skvělé je například okartáčování staré a nabobtnalé kůry stromů, v níž se houby často drží, nebo pečlivý úklid spadaného listí.

A nezapomeňte ani na to, že v řadě případů je nutné aplikaci přípravků opakovat. Dobře se jimi tedy předzásobte a využijte aktuální slevy na tento sortiment třeba v oblíbených obchodech.

Zdroj náhledového obrázku: {Krawczyk-A-Foto} / Shutterstock.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.