Skořicová bazalka: Návod na její použití v kuchyni

Skořicová bazalka

Skořicová bazalka (Ocimum basilicum ‚Cinamonette‘) je speciálním druhem bazalky, která svou vůní připomíná skořici. Chceme-li si užít skvělou chuť bazalky, musíme jí zajistit správné kultivační podmínky, protože jen tak se bude dobře rozvíjet. Rostlina očekává teplé, chráněné a slunné místo a úrodnou, dobře odvodněnou, neustále vlhkou půdu s dostatkem humusu. Velmi špatně snáší sucho, přelití, napadení plevelem a průvan. Rovněž není odolná vůči nízkým teplotám a dokonce i ten nejmenší mráz je pro ni smrtelný.

Použití rostliny v kuchyni

Skořicová bazalka je jednoletá rostlina, kterou používáme jako koření, vysoká asi 50 cm, s příjemnou skořicovou vůní listů. Čerstvé nebo sušené listy se přidávají do zeleninových a ovocných salátů, ovocných koláčů, sýrů, masových pokrmů a ryb. Můžeme je používat do sladkých i slaných pokrmů. Tuto bazalku můžete přidat tam, kam si myslíte, že by se hodila skořice. Připravovat můžete například nejrůznější nápoje – například čaj z této bazalky je skvělý! Použít ji ale lze i na přípravu studených letních nápojů.

Skořicová bazalka

Bazalka skořicová: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Skvělá k jablkům

Sušenou (stejně tak i čerstvou) bazalku můžete bez problémů přidat do pečených pokrmů, kam dáváte jablka. Vždyť skořice a jablka jsou již osvědčenou kombinací. Přidejte ji například do klasického jablečného závinu. Čerstvými listy můžete ozdobit ovocné či zmrzlinové poháry, palačinky nebo koktejly. Pokud si vyrábíte jablečné pyré, můžete jablka povařit se skořicovou bazalkou. Získáte skvělou chuť! Určitě máte celou řadu vlastních receptů, do kterých se bude hodit.

Výsev bazalky

Výsev provádíme začátkem dubna. Nebo po druhé polovině května zasejte semena přímo na trvalé místo. Při teplotě 20–25 °C trvá klíčení 7-14 dní. Rostlina nemá ráda mráz, takže pokud i v druhé polovině května hrozí mrazivé teploty, s výsevem počkejte (chcete-li ji vysadit přímo). Skořicová bazalka má ráda chráněné, slunné místo. Můžeme také pěstovat bazalku v květináči doma. Ideálním místem pro tak malé pěstování bazalky je okenní parapet, nejlépe na jih, protože poskytuje nejvíce slunce. Vyvarujte se průvanu. Roste nejlépe na slunečním světle.

Bazalka skořicová: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!