Jak upéct husu, aby zůstala nádherně šťavnatá a měkká

Pečenou husu buď milujeme nebo nenávidíme – a do značné míry to závisí na tom, jak je kuchař, který ji připravuje, šikovný. Lze ji péct pomalu i rychle. A vždy platí, že v jednoduchosti je krása.

Když si husu přinesete domů, dobře ji prohlédněte. Nemá na sobě zbytky peří? Pokud ano, doškubejte ji, to prachové pak opalte třeba zapalovačem. Odstraňte také droby, konce křídel i krk (za prvním záhybem). Získáte tak skvělý základ na polévku.

Koření je základ

Husa se obvykle před pečením plní. Můžete do ní vložit jablka, hrušky nebo třeba švestky (i ty sušené). Rovněž stojí za to ji potřít kořením, a to především solí a majoránkou. Mnohde je oblíbený také kmín, případně pelyněk (obě bylinky usnadňují trávení).

Pomalé pečení vymysleli Francouzi

Jen vložíte do pekáčku, zakryjete a necháte přes noc. O nic se nestaráte. Přesně takhle vypadá pomalu pečená husa, nebo lépe řečeno konfitovaná. Potřebuje 70-90 °C a 8-12 hodin času. Peče se v tuku, takže není-li příliš tučná, přidejte k ní trochu tuku pro začátek. Tuku není nutné se bát, do masa se nenasaje.

Pokud však přes noc péct nechcete nebo nemůžete (mnohé moderní trouby se bohužel kvůli bezpečnosti po několika hodinách sami vypínají), vsaďte na klasickou přípravu.

Rychlé pečení pro všechny, kdo nemají čas

Husu je při tomto způsobu třeba péct při teplotě 170 stupňů Celsia, a to 45 minut na každý kilogram váhy masa. Během pečení jí musíte vydatně přelévat výpekem. Na pekáčku pak vždy leží prsy dolů a samozřejmě pod poklicí.

A jak na kůrčičku? Způsoby jsou dva. Můžete husu rozříznout pod křídly (v samém závěru pečení) a přidat na teplotě. 200 stupňů a 20 minut by mělo stačit. Ale můžete také pečínku lehce poprášit moukou a vložit na 15 minut zpět do trouby.

Foto: Pixabay

Před koncem pečení se také vyplatí pečínku lehce propíchat vidličkou, vyteče z ní přebytečný tuk, a maso bude zase o kousek křehčí a lahodnější.

Náš tip: když nemáte poklici, pomozte si jinak. Na dno trouby dejte nádobu s vodou (a průběžně kontrolujte odpar). Zajistí, že se maso nevysuší a zůstane nádherně měkké.

Co si počít s výpekem?

Ten, který nespotřebujete k masu, uložte do lednice. Tuk se tu přirozeně oddělí od šťávy. Roztavte ho na pánvi a přidejte k němu jednu středně velkou jemně nakrájenou cibuli a špetku majoránky. Získáte skvělý základ na pomazánku na chléb, ale i perfektní přísadu do guláše apod. V lednici vám navíc vydrží opravdu dlouho.

Dokonale obohatí chuť jiných pečených mas, stane se dobrým základem pro všechny omáčky a využijete ho také do polévek se zelím nebo luštěninami. A můžete si z něj připravit i zásmažku „do zásoby.“ V chladu vydrží několik týdnů.

A s čím husu servírovat? Nejlépe s knedlíkem a dobrým svatomartinským. Díky vyšší kyselině vám totiž tohle víno pomůže s trávením.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)