Jak správně vytvořit cesty v zahradě

Cestičky na zahradě

Ať už se díváte na profesionální realizace zahrad, inspirativní fotografie nebo listujete moderními zahradnickými příručkami, vždy vás ohromí nádherná geometrie, symetrie a harmonie zahrad. Vše má své místo a je do detailu promyšleno. Může za to rozumný výběr rostlin, hlubší zamyšlení nad zahradou, ale také správně zpracované zpevněné plochy a cestičky.

Cesty tvoří základní zahradní infrastrukturu

Pěšina umí zlákat k procházce zahradou, ale také od ní spolehlivě odradit. Při návrhu nové zahrady nebo proměnách té staré je třeba pečlivě zvážit, s jakou frekvencí budete které komunikace využívat – promyslete si, kudy budete chodit často, a kudy půjdete naopak jednou za uherský rok. Při plánování cest je třeba zvážit i počasí, především deštivé dny. Proto se do bezprostředního okolí domu, parkovacího místa a pergoly nedoporučují měkké materiály, jako jsou například mlat, písek nebo štěrk. Takový materiál se snadno nalepí na podrážky bot a roznese se nejen do předsíně, ale i do všech pobytových zón zahrady.

Základní požadavky na cestičky

Na cesty se v zahradách často zapomíná, i když přitom právě ony by měly dodávat logiku, koncepčnost a spojovat jednotlivé prvky zahrady. Při jejich řešení byste měli vždy myslet na praktičnost, pohodlí a bezpečnost. Zároveň není dobré zahradu unifikovat jedním typem cest – každé zahradě naopak prospěje, když se v ní materiál cest alespoň jednou vymění. Kompaktní cesty můžete kombinovat s nášlapy, díky kterým získá zahrada úplně novou estetickou hodnotu. Cestičky si naplánujte místy, kudy byste přirozeně chodili a kam máte nejčastější cestu. Pokud je záměrně uděláte příliš zakřivené nebo plné prudkých zatáček, nebude vaše řešení fungovat. Naopak si vedle původní cesty vyšlapete novou vlastní cestičku, která bude často blátivá a nepěkná.

Cestičky na zahradě

Zdroj obrázku: Zahradnictví Flos

Chodníky v zahradě

Chodníčky představují kompaktní a jemné řešení. Narozdíl od nášlapů zahradníkovi nepřikazují, kudy přesně má chodit, proto jsou oblíbenější a pohodlnější. Jejich zakládání bývá zpravidla náročnější. Výborně vypadají chodníky, které jsou zanořené ve vysoké trávě nebo v louce.

Nášlapy v zahradě

Moderním zahradám jednoznačně kralují vzdušné nášlapy, které dodávají prostoru šmrnc, dají se skvěle kombinovat s nízkými porosty trvalek nebo drobných jahůdek, a vzbuzují zvědavost. Navrhnout nášlapy ve správné vzdálenosti je ovšem velké umění – zpravidla totiž nikdy nevycházejí tak, jak člověk přirozeně chodí. Malým i velkým, rychlým i pomalým zahradníkům se po nich nikdy nebude chodit úplně stejně a budou ideálně navrženy asi jenom pro jednu osobu.

Schody v zahradě

Krásným a poměrně výrazným prvkem jsou schody v zahradě, které se vždy týkají majitelů svažitých pozemků, kteří bez nich jednotlivá patra zahrady propojí jenom poměrně těžko. Schody dokáží jednotlivé prostory fyzicky i opticky dobře propojit, nebo naopak rozčlenit a dobře oddělit užitkovou část zahrady od okrasné. Zásady pro tvorbu zahradních schodů jsou poměrně jednoduché: nikdy by neměli být příliš strmé, ale ani příliš úzké. Ideální je koncipovat schody jako posedové. Pokud je umístíte do místa s hezkým výhledem, určitě si na nich rádi posedíte s kávičkou a oblíbenou knihou.

Ideální šířka cestiček

Zahradní chodníky by měly rozměrově vycházet z prostor vaší zahrady, jejich šířka by měla být přibližně 40 až 80 centimetrů. Pro méně frekventované cesty určitě neplýtvejte místem a zvolte užší variantu. U nášlapů by od sebe neměly být jejich středy vzdáleny více než 65 centimetrů. Šířku cestiček koncipujte také s ohledem na vodu tekoucí zahradou, aby vám i mírný déšť nezaplavil polovinu cestičky nebo po ní nezanechal jednu kaluž vedle druhé.

Cestičky na zahradě

Zdroj obrázku: Zahradnictví Flos

Vhodné materiály pro zahradní pěšiny

„Materiálové řešení by mělo vycházet především z celkové koncepce zahrady. Do moderní minimalistické zahrady se hodí úplně jiný materiál než do přírodní zahrady s rozkvetlou loukou. Obecně doporučuji volit spíše přírodní materiály, aby vynikla krása květin a okrasných dřevin,“ vysvětluje tým zkušených designérů zahrad ze zahradnictví Flos.

Materiály v naprostém souladu s přírodou

  • kámen a kamenné desky
  • kamenný koberec
  • břidlicové pláty
  • štěrk
  • písek
  • terakota
  • dřevo

Další možné materiály

  • pálené cihly
  • betonové šlapáky
  • oblázky

Materiály vhodné pro zpevněné cesty

  • písek
  • betonové dlaždice
  • beton
  • asfalt
  • dřevěné špalky
  • cihly
  • přírodní kámen
  • imitace přírodního kamene
  • mozaika

Při tvorbě zahradních cest se vyplatí nevolit velké množství rozličných materiálů, ale naopak koncipovat celou zahradu v jednotném materiálu, který vhodně doplníte druhým materiálem vhodným pro kombinaci. Základní chodníky by měly být vždy z materiálů, které jsou pevné, odolné, mrazuvzdorné, ale také protiskluzné a budou se vám poměrně snadno udržovat. Pro příjezdové cesty se nejvíce hodí zámková dlažba, která je pevná a má dlouhou životnost.

Zdroj náhledového obrázku: Zahradnictví Flos

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.