Ovocné stromky: péče o ně v červnu

Plody jabloně

Červen je poslední měsíc, kdy ještě můžete ovlivnit úrodu jakéhokoliv ovocného stromku. Rozhodně se vyplatí investovat trochu svého času také do půdy kolem stromů – můžete ji prokypřit a strom přihnojit tekutými hnojivy. Kolem kmene můžete nanést i mulčovanou trávu z trávníku, udrží vlhkost a plody budou lépe zrát. Můžeme také prosvětlovat řezat a někdy i vylamováním výhonů.

Vylamování výhonů

Zejména jabloně jsou náchylné na vznik „vlků“ – jedná se o výhony na stromě, které strom zatěžují – jednak se světlo nedostane tam, kam by mělo a navíc do nich strom čerpá svou energii, kterou by mohl využít mnohem prospěšněji. Tyto vlky vyrůstají z kmene nebo nejsilnějších větví stromu, jsou slabé a rostou kolmo vzhůru. Protože se jedná o nové výhony, tak jsou ještě měkké a není těžké je vylomit.

Řez meruněk

Meruňky: Foto Pixabay

Vyvazování letorostů

Je známé, že nejvíce plodí ty větve ovocných stromů, které rostou vodorovně. Do této pozice se mohou dostat ale až pod tíhou plodů, a to už je pozdě. Pokud bychom je chtěli dostat do kýžené pozice dříve pro maximalizaci úrody, můžeme nové letorosty zatížit sami. Pytlíky s kamínky, nebo ponožky naplněné kamínky uvážeme na tyto nové letorosty, které si obvykle rostou tak, jak samy chtějí. Za jeden až dva roky je letorost stabilizován v námi požadované poloze.

Prosvětlování stromů

Světlejší koruna u meruněk a broskvoní je zárukou chutnějších plodů a vzdušnější koruny, která tak nebude náchylná na různé houbové a plísňové choroby. Zaměřujeme se na letorosty, které rostou dovnitř koruny – ty je potřeba odřezat. Pokud již teď vidíte, že se můžete těšit na velkou úrodu, můžete větve podepřít. Podepření je vhodné pro všechny peckoviny, s výjimkou třešní.

Poslední přihnojení

Právě v červnu máme možnost naposledy své stromy přihnojit, aby to mělo smysl. Toto přihnojení se týká ovocných stromů, od nichž očekáváme úrodu na podzim, jako jsou jablka, švestky a jiné. Můžeme použít hnojiva do půdy, ale také hnojiva na list.

Jabloně: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!