Sušené bylinky

Jak sklízet bylinky? Návod, jak sklízet a neuškodit rostlinám

Neexistuje nic lepšího než chuť a vůně čerstvě sklizených bylin. Právě v červnu můžeme začít se sklízením bylinek. Správným sklízením podpoříte další růst svých bylinek a tím i celkovou úrodu z každé jedné rostlinky. Přebytek bylinek můžete zpracovat sušením. Intenzivní a koncentrovaná chuť sušených bylin funguje lépe pro jídla, která se vaří pomalu, kdežto čerstvé bylinky se používají častěji do pokrmů, které jsou nevařené, nebo bylinky jen krátce povaříme.

Kdy sklízet rostliny?

Bylinky můžete sklízet v průběhu celého vegetačního období. Jakmile je na rostlině dostatek listů, můžete začít s prvním sklízením – podpoříte tím další růst rostliny. Pravidelné stříhání rostlin pomáhá stimulovat nový růst a udržuje byliny zdravé. Omezte tyto sklizně na méně než jednu třetinu rostliny, aby vám krásně rostla a poskytovala více listů. Ideální čas pro sklizeň většiny bylin pro nejlepší chuť je brzy ráno hned poté, co se vypaří rosa, ale ještě před tím, než sluneční paprsky vypaří aromatické oleje.

Sušení bylinek

Sušení bylinek: Zdroj obrázku Pixabay.com

Sklízení bylin pro sušení

Byliny, které chcete nasušit a skladovat, byste měli sklízet na jejich vrcholu, aby se zachovaly přírodní oleje bylin, které jsou odpovědné za aroma a léčivé vlastnosti. Načasování závisí na rostlinné části, kterou sklízíte a jak bude použita:

  • Listy: Byliny pěstované pro listy byste měli sklidit předtím, než vykvetou. Chuť listů se po produkci květů přesune do semen.
  • Květiny: Pokud pěstujete byliny pro jejich květy, sklízejte je v období, kdy mají nejvyšší koncentraci oleje a chuť, tj. těsto poté, co se objevují poupata, ale před úplným otevřením květů.
  • Semena: Byliny vypěstované pro jejich semena by se měly sklízet poté, co semena dozrají a usuší se na rostlině. Až budou připraveny, zpravidla mají tmavohnědou nebo černou barvy.

Sušené bylinky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *