Jahody

Jahody jezte i se stopkami, hodí se třeba do salátu

Měli byste konzumovat jahody i s jejich zelenými stopkami? Možná vám to přijde přinejmenším zvláštní, ale vědci o tom nepochybují. Co do obsahu některých látek totiž zelení „bubáci“ oblíbené červené plody úplně předčí.

Vyhazujete zelné části jahod do koše? Pak děláte velkou chybu! Právě tyhle části jahod jsou totiž jejich nejvýživnější částí. Obsahují totiž jednu cennou složku. Tedy alespoň to tvrdí odborníci.

Výzkum z Velké Británie

Jmenovitě Lily Soutter, expertka z Anglie. Stejně jak většina z nás i ona ještě donedávna řadila jahodové stopky do kategorie odpadu, který okamžitě končil v koši. Pak však zjistila, že ve velké míře obsahují látky, které dokáží snížit rychlost stárnutí našich buněk – antioxidanty .

Proč byste měli jíst zelené stopky jahod?

Jahody jako takové samozřejmě jsou velmi bohaté na antioxidanty. Ovšem pokud porovnáme jejich množství v běžné zralých jahodách a jejich zelených částech, bude jich v té části, které se běžně zbavujeme, o něco více.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A co to vlastně ty antioxidanty jsou? Jde o aktivní látky, které zpomalují proces stárnutí. Mají pozitivní účinek na naši imunitu i celkové zdraví. A jedním z nejsilnějších antioxidantů je vitamin C, jež se právě v zelených částech jahod nachází. Podle Lily Soutter nám může konzumace pouhých 80 gramů jahod včetně stopek pokrýt hned 115 % procent potřebné denní dávky tohoto vitamínu.

Jak jíst zelené části jahod?

Samozřejmě je můžete jíst syrové spolu s ovocem. Pokud si však nechcete jedinečný chuťový zážitek jahodového potěšení zkazit, použijte tyhle drobné lístky třeba do salátu, případně je rozmixujte s ovocem a zeleninou do podoby lahodného smoothie.

A skvěle se uplatní i jako čaj. Při tomto způsobu přípravy však o část prospěšných antioxidantů přijdete. Jako zpestření jídelníčku však může jít o zajímavou volbu. Naopak sušené zelené části jahod již příliš mnoho antioxidantů neobsahují.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

3 komentáře

 1. Petr Odpovědět

  Jahody je nejlépe jíst i s listím a hlínou zjistil výzkum,protože to příjde vhod až nebude co dohuby.

  1. Jarda Odpovědět

   Správný zahrádkář si dává svačinu, případně i oběd přímo z keříků do úst bez umývání. Maliny, jahody, rybíz, hrášek atd. Ředkvičky raději přes vodu, i když můj děda říkal, že správný zemědělec zkonzumuje za rok aspon půl kila hlíny.

   1. Aster Odpovědět

    A pokud svačíte i mšice, slimáky a vosy – jste u mně na zahradě srdečně vítán – proviantu je dost a prvotřídní 😀
    Jinak s vámi plně souhlasím – až na tu hlínu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *