Černé ořechy

Černání ořechů: Braňte se efektivně

Těšili jste se na skvělou úrodu vlašských ořechů a při pohledu na strom se vám udělalo smutno? Nejspíše jste spatřili černé nepoužitelné ořechy a listy vyznačující se černohnědými fleky, které postupně zasychají. Máte zřejmě co dočinění s černou skvrnitostí ořešáku označovanou latinsky jako Ophiognomonia leptostyla. Jedná se o chorobu rozšířenou nejenom v Evropě, ale i v Severní Americe. Jaký je životní cyklus houby, jak proti ní bojovat a které postřiky používat? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Jaké jsou hlavní příčiny černání ořechů?

Houba dokáže přezimovat v listí, které spadne ze stromů. Na počátku jara po vzniku listů nových je infikuje a až poté se dostává i do plodů. Optimální je pro šíření houby samozřejmě vlhčí počasí. Na zdravé stromy se přenese vcelku jednoduše větrem. Po nákaze se setkáme na ořešáku se skvrnami hnědé barvy, jež jsou ohraničené. Zprvu jsou žlutohnědé, postupně hnědnou a nakonec se spojují a ovládnu celý list. Ten se deformuje a následně padá. Skvrny vznikají nejen na listech, ale i na řapících a plodech, případně spíše méně na letorostech. Skvrny na plodech jsou černošedé a lehce propadlé.

Černé ořechy

Obrana může být různá

Jak proti černé skvrnitosti ořechů bojovat? V první řadě je zapotřebí zlikvidovat kompletně veškeré spadané listí. Jestliže budete strom hnojit vyšším dávkami hnojiva s obsahem dusíku, chorobu potlačíte. Optimální je také ošetření v době před kvetením ořešáků a po odkvětu. Hlavně u mladších stromků je postřik žádoucí. Mezi doporučované postřiky patří Kuprikol 50 nebo Cuprocaffaro či Flowbrix.

Jak aplikovat postřik na vzrostlý strom

U vzrostlých stromů je samozřejmě s postřikem velký problém. Aplikovat ho kompletně na celý strom je problematické. I z toho důvodu se stříkají hlavně menší stromy. Jinak se používá také benzínový rosič. V každém případě je zapotřebí především odstraňování napadeného listí.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

 1. Bohuslav Čapka Odpovědět

  Dobrý den, popsaná choroba podle mne není to, co pěstitelům ořechů nejvíce ohrožuje úrodu. V posledních cca 3 letech asi měsíc před sklizní dochází k černání slupky ořechů, které rychle postupuje a zasahuje až všechny plody. Toto poškození způsobuje škůdce vrtule ořešáková. Opatření – pokud se ořechy včas oklepou a vyloupou, dají se vyzrálá jádra použít. Chemická ochrana pomocí insekticidů je asi možná, ale je to otázka vhodného termínu ošetření. Předpokládám, že v metodické příručce pro ochranu rostlin není ošetření uvedeno a proto není toto ošetření povoleno. Popsané onemocnění dělá problémy pěstitelům především v teplých oblastech republiky (především se jedná se o jih Moravy).

 2. Marta Odpovědět

  Váš příspěvek je přesně to, co postihlo i naši úrodu. Je možné i takové ořechy konzumovat, případně je použít na přilepšenou ptákům? Některá jádra z napadených ořechů vypadají normálně, vnitřní slupku mají světlou, některá mají vnitřní slupku černou a jádro bílé.
  Moc děkuji za tento příspěvek, v televizních pořadech pro zahrádkáře se o tomto problému
  nikdo nezmínil. Marta

 3. Renata Pospíšilová Odpovědět

  Renata
  už druhý rok ořechy jsou krásné, ale v září začnou černat a skoro žádné ořechy nezůstanou normální, navíc slupky jsou plné červů, Jádra jsou dobrá. Nevím co s tím – jednak se slupkami plnými červů, jak je správně zlikvidovat a hlavně, jak tomu zabránit. Je to v oblasti jižní Morava. Poradí někdo?Děkuji Renata

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *