Jak si pojistit brzkou a bohatou úrodu: řadu plodin je vhodné předpěstovávat už na počátku února – co právě teď svěřit zemi?

výsev

Jak si pojistit brzkou a bohatou úrodu: řadu plodin je vhodné předpěstovávat už na počátku února – co právě teď svěřit zemi? Únor bílý, pole sílí,“ říká se. Ale i když zahrada spí, rozhodně to neznamená, že by měl spát i její majitel. Ba právě naopak. Na řadu úkonů je třeba myslet už teď – jinak by totiž mohlo být pozdě.

Výsadba bylinek i zeleniny v únoru

V únoru už bývá více světla a zima je pomalu na ústupu. Ve skleníku, případně i doma, můžete začít s pěstováním bylinek a některých druhů zeleniny. Skleník dobře vyvětrejte, abyste vymýtili bakterie, plíseň a jiné škůdce. Sazeničky chraňte před mrazem a deštěm. Připravte si už i letní cibuloviny do květináčů.

Petržel nesmí chybět v žádném vývaru

Máte-li rádi polévky a vývary, jistě víte, že petržel v nich nesmí chybět. Jako plodina je velmi vděčná, preferuje sice lehčí a dobře vyživenou půdu, ale poradí si i s hutnější hlínou. Výsev může probíhat už od konce zimy.

semínka

Foto: Pixabay

Pažitka a bazalka jsou bylinkové stálice

Pažitka na vařený brambor nebo do pomazánky, bazalka na italské pokrmy a pod maso. Obě tyto bylinky jistě dobře využijete v kuchyni. Pažitka si vystačí i s malým množstvím vody, bazalka má ráda slunné, bezvětrné stanoviště a dobře propustnou půdu.

Saláty mají spoustu vitamínů

Už v tomto raném období můžete začít s pěstováním rukoly a hlávkového salátu. Semínka zasaďte v rozestupu 1 cm, lehce zasypte zeminou a zalijte. Sklízet můžete 5–6 týdnů od výsevu.

Sladký hrášek ocení i děti

Přestože hrách preferuje teplou půdu a pěstuje se spíše v létě, vzejde i na jaře. Zasejte semena 4 cm hluboko v rozestupu 8 cm. Zalévejte spíše méně a porce vody navyšte až ve chvíli, kdy se objeví lusky.

Podceňovanou plodinou je růžičková kapusta

Růžičková kapusta je velmi bohatá na vitamin C a K. Pro svou specifickou chuť nepatří mezi nejoblíbenější zeleninu, dejte jí ale šanci, překvapí vás. Semena vysévejte do hloubky 1 cm a zakryjte tenkou vrstvou kompostu. Zálivku volte velmi mírnou (tak, aby byl substrát mírně vlhký). Sazenice můžete přesadit na zahrádku až když mají 4–5 listů, a to v rozestupu 50 cm.

Vypěstujte si vlastní šalotku a cibuli

Konec zimy a začátek léta je pro výsev cibule a šalotky optimální. Je-li zemina příliš tvrdá, je potřeba ji provzdušnit. Cibulky zasaďte tak, aby ze země vyčnívaly jen špičky. Dodržujte rozestup 15 cm mezi cibulkami a alespoň 20 cm mezi řádky.

Artyčoky můžete vypěstovat i u nás

Artyčoky nejsou příliš vyhledávané, a je to škoda. Jedná se o vytrvalou rostlinu dosahující výšky až 1 metru. S pěstováním můžete začít už zkraje jara, protože ale milují teplo a slunce, přesaďte je do zahrádky nejdříve v druhé polovině května.

Okrasné keře a trvalky

Mimo užitkovou zahradu je potřeba myslet i na okrasnou. Začněte s výsadbou trvalek a keřů, případně můžete zasadit i například astry, azalky nebo hortenzie.

Březen už vybízí k pěstování dalších plodin

S každým dalším měsícem už se dá sázet více věcí, venkovní teploty se zvyšují a slunečního svitu přibývá. Samotné výsadbě předchází příprava půdy, prokypření a promíchání s kompostem. Ze semen můžete začít pěstovat například rajčata, papriky, lilek nebo brambory. Rovnou ven můžete zasadit mrkev, kadeřávek, tymián, kopr, ředkvičky či špenát.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/zahrada-v-unoru.html, https://www.pestik.cz/module/csblog/post/70-1-co-vysevat-v-unoru-predpestujte-si-za-oknem-kvetiny-bylinky-i-zeleninu.html#gref, https://www.culinabotanica.cz/zahrada/co-predpestovat-v-unoru

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)