Zachraňte umírající sukulenty: odhalte důvod, proč chřadnou

Sukulent

Nejlepším způsobem, jak sukulenty zachránit je odhalit příčinu, proč začaly umírat. V první řadě je třeba dodržovat podmínky pro jeho pěstování. Jakmile si všimnete, že sukulenty projevují nespokojenost, je třeba zakročit. Zde jsou nejčastější důvody odumírání sukulentů a jejich řešení.

Přemokřené sukulenty

Všechny kašovité kořeny a stonky odřízněte (nebojte se rostlinu připravit o všechny kořeny). Tímto krokem se snažíme odstranit veškerou hnilobu.  Nový květináč s drenážními otvory naplňte čerstvou zeminou určenou speciálně pro sukulenty či kaktusy. Do ní přemístěte svou rostlinku (pokud jste rostlině odřezali všechny kořeny, nechte ji několik hodin zasychat, než ji znovu zasadíte). Vraťte rostlinu na vhodné stanoviště. S další zálivkou počkejte do okamžiku, kdy se listy začnou svrašťovat.

Sukulenty

Foto: Pexels

Nedostatek vody

Vysušené a pokroucené listy jsou známkou nedostatečné zálivky. V tomto případě postupujeme tak, že odstraníme všechny poškozené listy a kořeny. Poté nechte rostlinu na suchém místě, aby jejich rány zatvrdly. Pak můžete postupovat dál: rostlinu dejte do nádoby s vodou tak, aby v místě, kde byly kořeny, byla voda, listy jsou nad hladinou. v případě potřeby můžete odstranit spodní listy rostliny, aby se nenamočily. Necháme na jasném ale nepřímém světle. Po zakořenění umístěte do zeminy. Po přesazení zalijte.

Spálené listy

Některé sukulenty nevyžadují tolik slunečního světla, jako jiné. Pokud je světla nadmíra, může dojít ke spálení jejich listů. Typickým projevem jsou křehké hnědé listy. Všechny postižené listy odstraňte, tato místa už se nikdy nespraví. Poté je postavte na místo, kde spálení listů nehrozí (světlé, ale ne přímé sluneční světlo).

Sukulenty a škůdci

Boj se škůdci není nikdy jednoduchý. Pokud objevíte hmyz, který se usadil na vaší rostlině nebo v zemině, je třeba zakročit co nejdříve. Čím déle bude hmyz na rostlině, tím více škody může napáchat a navíc se může rozšířit i na ostatní rostliny. A to ani nemluvíme o tom, jak obtěžující může být tento hmyz v domácnosti. Kromě toho, že vidíte tato „zvířátka“ pouhým okem, můžete napadení svých rostlin objevit také díky lepkavým zbytkům na listech nebo nevšedním zabarvením listů. Jak postupovat?

  1. Postižený sukulent izolujte od ostatních rostlin. Najděte mu takové místo v domě, kde jsou splněny jeho nároky na pěstování, ale kde nemůže nakazit ostatní rostliny. Zde zůstane několik týdnů.
  2. Listy, které jsou silně poškozené, odstraníme dezinfikovanými zahradnickými nůžkami.
  3. Rostlinu omyjte mýdlovou vodou – pod tekoucí vodou se můžete zbavit nejvíce škůdců.
  4. Hadříkem nebo vatovým tamponem navlhčeným v lihu (nebo v neem oleji) aplikujte rovnou na škůdce.
  5. Pomocí žlutých lepkavých pastí můžete pochytat létající škůdce.
  6. Ošetření několikrát opakujte, než je rostlina vyléčena.

Zdroje info:

https://thehomespunhydrangea.com/5-reasons-your-succulents-are-dying-and-how-to-help/

https://www.thespruce.com/how-to-revive-a-succulent-6752840

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!