Jak se zbavit krystalků v medu

Důvodů, proč nám med ve spíži zkrystalizuje, je celá řada. Nejde o nic zdraví nebezpečného, ovšem s estetickou stránkou, případně samotnou použitelností medu, je to už o něco horší. A jak se tedy této nepříjemnosti zbavit?

Použít můžete horkou vodu, troubu, ale i pomalý hrnec, pokud ho doma máte. Nespěchejte, jinak můžete v medu zničit cenné enzymy a další prospěšné látky.

Jak na dekrystalizaci medu horkou vodou

Vezměte nádobu, která dokáže dlouho udržet teplo. Ideální je třeba vysoký nerezový hrnec. Hladina vody musí dosahovat do výšky medu ve sklenici. Sklenici medu uzavřete, vložte do hrnce a zalijte horkou vodou právě až do zmíněné hranice.

Foto: Pixabay

Nechte med odpočívat a ven ho vyjměte teprve ve chvíli, kdy voda vychladne. Promíchejte a použijte jako obvykle.

Dekrystalizace medu v pomalém hrnci

Máte tuhle vychytávku doma? Vložte do něj sklenici s medem a nechte osm hodin pracovat. Žádná voda není třeba, celý proces může bez obav proběhnout docela nasucho. Poté opět zamíchejte. Jestliže se v medu ještě nějaké krystaly nacházejí, celý proces zopakujte.

Trouba zabrání krystalizaci medu také

Zapněte troubu asi na 80 °C a vložte sklenici. Po půl hodině vyjměte a med zamíchejte. Pokud jsou krystalky stále ještě přítomny, pak celý proces opakujte.

S použitím vyčištěného medu si pospěšte

Špatnou zprávou je, že po takovéto proceduře zůstane med tekutý obvykle jen pár dní. S jeho použitím tedy neváhejte. Naštěstí neexistuje žádný limit na to, jak často můžete tyto postupy provádět, pokud se budete k medu chovat maximálně šetrně.

Vyhněte se však pokušení vsadit při této proceduře na mikrovlnou troubu. Ohřev v ní je nerovnoměrný a v medu prakticky vždy vznikají příliš horká místa, v nichž se prospěšné látky ničí. Hodit se vám může snad jen na rychlé zkapalnění medu, určeného např. pro přípravu těsta. I tak je však nutné dbát nejvyšší opatrnosti.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)