med

Jak se zbavit krystalků v medu

Důvodů, proč nám med ve spíži zkrystalizuje, je celá řada. Nejde o nic zdraví nebezpečného, ovšem s estetickou stránkou, případně samotnou použitelností medu, je to už o něco horší. A jak se tedy této nepříjemnosti zbavit?

Použít můžete horkou vodu, troubu, ale i pomalý hrnec, pokud ho doma máte. Nespěchejte, jinak můžete v medu zničit cenné enzymy a další prospěšné látky.

Jak na dekrystalizaci medu horkou vodou

Vezměte nádobu, která dokáže dlouho udržet teplo. Ideální je třeba vysoký nerezový hrnec. Hladina vody musí dosahovat do výšky medu ve sklenici. Sklenici medu uzavřete, vložte do hrnce a zalijte horkou vodou právě až do zmíněné hranice.

Nechte med odpočívat a ven ho vyjměte teprve ve chvíli, kdy voda vychladne. Promíchejte a použijte jako obvykle.

Dekrystalizace medu v pomalém hrnci

Máte tuhle vychytávku doma? Vložte do něj sklenici s medem a nechte osm hodin pracovat. Žádná voda není třeba, celý proces může bez obav proběhnout docela nasucho. Poté opět zamíchejte. Jestliže se v medu ještě nějaké krystaly nacházejí, celý proces zopakujte.

Trouba zabrání krystalizaci medu také

Zapněte troubu asi na 80 °C a vložte sklenici. Po půl hodině vyjměte a med zamíchejte. Pokud jsou krystalky stále ještě přítomny, pak celý proces opakujte.

S použitím vyčištěného medu si pospěšte

Špatnou zprávou je, že po takovéto proceduře zůstane med tekutý obvykle jen pár dní. S jeho použitím tedy neváhejte. Naštěstí neexistuje žádný limit na to, jak často můžete tyto postupy provádět, pokud se budete k medu chovat maximálně šetrně.

Vyhněte se však pokušení vsadit při této proceduře na mikrovlnou troubu. Ohřev v ní je nerovnoměrný a v medu prakticky vždy vznikají příliš horká místa, v nichž se prospěšné látky ničí. Hodit se vám může snad jen na rychlé zkapalnění medu, určeného např. pro přípravu těsta. I tak je však nutné dbát nejvyšší opatrnosti.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

7 komentářů

 1. radber Odpovědět

  Pro zachování kvality medu nesmí med překročit teplotu 50 stupňů celsia. Po rozpaření při 80. stupních používejte jen na pečení. Všechny zdravé složky jsou pryč.

  1. Jaroslav Odpovědět

   Ani do padesáti stupňů bych nešel, 30 a 40 jsou pro mě ty nejvyšší teploty.Již vůbec ne na „sucho“ a pak jen v kvalitním „pomalém hrnci“ ,který udrží tuto stálou teplotu vody.Med si zahřívám pro sebe,když to musí být/v případě,kdy si míchám do medu,pyl,propolis nebo skořici/ .jinak med nepastuji ani nezahřívám.

 2. Tomša Odpovědět

  Jo, to jsem si myslel taky. Ale poučili mě, že by se taková teplota musela udržovat po několik hodin. I s tím dáváním medu do horkého čaje to není tak horké, jak to bývalo. Holt, doba je dál a ta původní studie to taky značně přeháněla a novináři si z ní pak vyzobali jen to nejlepší – a hup, mýtus je tady. A zas naopak. Když hodíte med třeba na půdu, kde jsou dlouhodobě čtyřicítky, bude za jedno léto po něm.

 3. ela rotková Odpovědět

  Pokud je pro vás horká voda 60 stupňů,pak hurá na to.Med snese teplotu 50-60 stupňů aby zůstal medem.

 4. radber Odpovědět

  Promiňte, nevědel jsem, že jste odborník, já včelařím teprve 10 let a zřejmě o rozpařování medu nic nevím. Jo doba jde dopředu, jen med je stále stejný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *