Lógr z kafe na zahradě má spousty využití

Pokud si každý den děláte pořádného „turka“, pak je tento článek právě pro vás! Jestliže lógr z kávy pravidelně vyhazujete a máte zahrádku (nebo i kytičky v bytě), pak vám představíme způsob, jakým se dá tento „odpad“ využít. Takový lógr totiž může být na vaší zahradě velmi prospěšný, nejvíce ho milují růže, ale obohatí i spoustu dalších rostlinek. Zde je hned několik využití již použitých zrnek kávy.

Zelená složka kompostu

Lógr můžete využít do kompostu. Jeho kompostování je skvělý způsob, jak využít něco, co by jinak skončilo v odpadkovém koši. Důvod, proč je lógr prospěšný v zahradě, je ten, že pomáhá přidávat dusík do kompostu. Kompostování kávy je stejně snadné jako použitou kávu vyhodit do odpadkového koše. Použité kávové filtry lze také kompostovat.

Levné hnojivo

Použitá kávová zrna můžete umístit přímo do půdy a použít je jako hnojivo. Avšak zatímco do kompostu přidají dusík, do půdy se tento plyn tak rychle nedostane. Avšak přidáte do své půdy organický materiál, který zlepšuje odvodnění, zadržování vody i provzdušnění půdy. Lógr také přiláká prospěšné mikroorganismy a žížaly.

Mulčování

Spousta zahradníků používá kávu také jako mulčovací materiál. Jako takový dokáže zamezit růstu plevelů, udržovat vlhkost půdy a navíc dokáže odradit škodlivé živočichy, jako jsou slimáci a hlemýždi. Teorie je taková, že kofein je negativně ovlivňuje, a tito škůdci se tak vyhýbají půdě, kde se nachází kávová sedlina. Někteří zahradníci navíc tvrdí, že lógr odpuzuje také kočky, které si z vaší zahrady nebudou dělat záchod.

Foto: Pixabay

Čerstvá kávová zrna

Na zahradu můžete používat použitá i čerstvá kávová zrna. I když použití čerstvých kávových zrn se příliš nedoporučuje, v některých situacích je to prospěšné. Na rozdíl od již použitého lógru, ten čerstvý totiž snižuje pH půdy a je tedy prospěšný spíše pro rostliny, které milují kyselou půdy. Můžete je tedy použít u rostlin, jako jsou azalky, hortenzie, borůvky a lilie. U zeleniny pak pro ředkvičky, mrkev a jiné druhy kořenové zeleniny.

Použitá kávová zrna

Kávová zrna, která přelijete horkou vodou, už pH půdy nijak neovlivňují. Jsou neutrální, takže je můžete přidat k jakýmkoli rostlinám, abyste dosáhli výše uvedených příznivých využití. Navíc se tak zbavíte kávové sedliny, kterou byste jinak vyhodili jen tak, bez užitku. A to jsou hned dva důvody, proč se zaměřit na použití kávy ve své zahradě. Velkou výhodou je, že kávová sedlina na rozdíl od jiných hnojiv nezapáchá a použít ji tak můžete bez problémů i na pokojové rostliny. Až si tedy příště dáte svého pořádného turka, už budete vědět, co dělat s kávovou sedlinou, která po něm zůstane!

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!