Jak se starat o třešně

Skvělé třešně jako jedna z prvních předzvěstí pěstitelské sezony. Děti je prostě milují a většina z nás si nedovede své dětství bez jejich česání přímo do úst představit. Zasadit si třešeň na zahradě určitě není od věci. Její pěstování si ale vyžaduje konkrétní úkony. Podívejme se tedy na základní aspekty pěstování třešní. O tom, že se nejedná o nijak zvlášť složité úkony, se následně přesvědčíme, a to vcelku podrobně.

Zvolte tu správnou odrůdu

Než se rozhodnete pro pěstování třešně, měli byste si uvědomit, zdali chcete odrůdu vyšší, nižší, pozdní anebo ranou. Obecně platí, že pozdní odrůdy jsou bohužel bohatší na červy. Vynikající tanou odrůdou je Rivan. Z pozdních bychom mohli doporučit například Hedelfingerskou odrůdu anebo Kordii. Rozhodně neprohloupíte nákupem žádné ze zmiňovaných. Vynikající jsou ale například i srdcovky. Kerešovka či Kaštanka.

Výsadba a pěstování třešně

Výsadba třešní musí být dobře promyšlená. V potaz musíte jednoznačně brát hlavně tu skutečnost, že třešeň představuje cizosprašný strom. Potřebuje tedy ve svém sousedství další třešeň. Právě ta se podílí na jejím opylování. Třešně se vzájemně sprašují, což je z pohledu množství a kvality plodů rozhodující. Půda pro pěstování třešní by měla být hlubší skutečně živná. Pokud ji obohatíte o vápník, určitě růst dokonale pomůžete.

Jak na červivost třešní?

Pokud chcete minimálně červivé třešně, pak si pořiďte ranou odrůdu. Vajíčko totiž u těchto třešní zůstane pouze na jejich povrchu a nedostane se dovnitř. Pokud máme okolo stromu třeba slepice, pak se můžeme těšit na nižší červivost. Larvy vrtule třešňové se díky slepicím nedokážou vyvinout. Výborná rada pro ty, kteří nesnáší červíky v zavařeninách, spočívá v tom, že třešně stačí pouze chvíli nechat v mírně slané lázni a červíci vylezou ven na povrch.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.