Avokádo pěstování z pecky

Avokádo patří mezi rostliny, které jsou svým původem řazeny mezi exotické, nicméně v našich podmínkách může bez větších problémů od samotné pecky. Rozhodnete-li se pěstovat tuto rostlinu v domácích podmínkách, můžete mít skvělé pěstitelské úspěchy. K pěstování budete v podstatě potřebovat pouze plod avokáda zakoupený například v supermarketu, větší nádobu, substrát určený pro vysévání rostlin a také špejli s ostrým nožem a nějaký děrovač.

Příprava pecky na pěstování

Plod avokáda je třeba podélně rozkrojit a jednu polovinu pak opět rozkrojit. Pecka se tak díky tomuto zákroku dá bez větších potíží vyjmout ven směrem z plodu. Pozor byste měli dát na očištění pecky od jakékoli dužniny. Jestliže tam zůstanou, dochází k tomu, že pecka začne pomalu zahnívat. Proces klíčení je díky tomu narušen. Po obvodu pecky udělejte za pomocí šídla anebo jiného ostrého nástroje dírky. Do každé z nich je zapotřebí dát špejli a pecku tak zaklesnete za samotný okraj sklenice. Plochý konec pecky bude mít styčnou plochu i na vodní hladině. Kontakt s ní je naprosto nezbytný.

Zakořenění avokáda

K zakořenění pecky dojde během několika týdnů. Kořeny dokážou zaplnit drtivou většinu prostoru v nádobě. Máte-li sklenici, půjdou naprosto skvěle vidět. Když se objeví vysoký stonek, je zapotřebí rostlinu přesadit do květináče, ideálně o průměru 9 cm a více. Dvě třetiny rostliny musí být nad zemí. Vyvarujte se jakéhokoli poškození kořenového balu. V opačném případě může dojít k zaschnutí rostliny.

Nezapomínejte zaštipovat

Rostlinu je nezbyté v pravidelných intervalech zaštipovat. V opačném dochází ke vzrůstu postranních výhonků, které oslabují hlavní část stonku. Košatá rostlina určitě není tím pravým, co byste doma potřebovali nezbytně mít. Plodů se takto nemusíte dočkat, anebo mohou být velmi malé.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.