avokádo

Avokádo pěstování z pecky

Avokádo patří mezi rostliny, které jsou svým původem řazeny mezi exotické, nicméně v našich podmínkách může bez větších problémů od samotné pecky. Rozhodnete-li se pěstovat tuto rostlinu v domácích podmínkách, můžete mít skvělé pěstitelské úspěchy. K pěstování budete v podstatě potřebovat pouze plod avokáda zakoupený například v supermarketu, větší nádobu, substrát určený pro vysévání rostlin a také špejli s ostrým nožem a nějaký děrovač.

Příprava pecky na pěstování

Plod avokáda je třeba podélně rozkrojit a jednu polovinu pak opět rozkrojit. Pecka se tak díky tomuto zákroku dá bez větších potíží vyjmout ven směrem z plodu. Pozor byste měli dát na očištění pecky od jakékoli dužniny. Jestliže tam zůstanou, dochází k tomu, že pecka začne pomalu zahnívat. Proces klíčení je díky tomu narušen. Po obvodu pecky udělejte za pomocí šídla anebo jiného ostrého nástroje dírky. Do každé z nich je zapotřebí dát špejli a pecku tak zaklesnete za samotný okraj sklenice. Plochý konec pecky bude mít styčnou plochu i na vodní hladině. Kontakt s ní je naprosto nezbytný.

Zakořenění avokáda

K zakořenění pecky dojde během několika týdnů. Kořeny dokážou zaplnit drtivou většinu prostoru v nádobě. Máte-li sklenici, půjdou naprosto skvěle vidět. Když se objeví vysoký stonek, je zapotřebí rostlinu přesadit do květináče, ideálně o průměru 9 cm a více. Dvě třetiny rostliny musí být nad zemí. Vyvarujte se jakéhokoli poškození kořenového balu. V opačném případě může dojít k zaschnutí rostliny.

Nezapomínejte zaštipovat

Rostlinu je nezbyté v pravidelných intervalech zaštipovat. V opačném dochází ke vzrůstu postranních výhonků, které oslabují hlavní část stonku. Košatá rostlina určitě není tím pravým, co byste doma potřebovali nezbytně mít. Plodů se takto nemusíte dočkat, anebo mohou být velmi malé.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

21 komentářů

 1. Janica Odpovědět

  Dobrý den, v lednu zasazená pecka vyrostla v krásný stromek, v současnosti (červenec) je vysoký 50 cm, od poloviny stonku nahoru olistěný, nemá postranní výhonky. Před měsícem jsem ho přesadila Jak dále postupovat? Hnojí se něčím? Chce jižní okno?
  Díky za odpovědi.

 2. Zdeňka Hlavicová Odpovědět

  Mám olistěný stonek, ale spodní listy začínají hnšdnout, Jeden list již opadl. Jak často zalévat a hnojit. Jakou zeminu potřebuje Díky za radu.

 3. Janica Odpovědět

  pro pí. Hlavicovou:
  já se odpovědi nedočkala, ale v odkazu Abeceda zahrady je celkem jednoduše popsáno jak na avokádo.
  Zhnědnutí a opadávání listů způsobuje přemokření nebo sucho.

   1. Janica Odpovědět

    No chytré knihy píší, že přemokření i sucho způsobují hnědnutí a opadávání listů.
    Tento problém tedy nemám, stromek zalívám když je zemina suchá. Teď v zimě ( v ložnici 15st.) je to tak 1x týdně. V létě obden, hodně pije. Netvoří se postranní výhonky, není co zaštipovat. Výška 106 cm.
    Pecka zasazana loni v lednu.
    Stromek v létě přesazený, v zahradě neletním.

 4. pavel Odpovědět

  Prosím o návod, jak vypěstovat z pecky stromek švestky. Jestli je to podobné, jako u avokáda, tak ještě prosím o nějaký stručný návod. Mám pecku ještě v plodu, tak i už samotnou. Ale není nikde ve vlhku. Děkuji za odpověď a případný popis, co a jak, kdy a kam. Možná by byl dobrý i nějaký jednoduchý nákres. Pavel

 5. Bronislav Unger Odpovědět

  Dobrý den
  Dal jsem avokádo na párátka a do vody dle postupu.
  Pecka praska a ze spodu začal růst klíček.Problém je v tom,že kořen stále roste.Je tlustej a dlouhej.Už má asi 7cm.Je na dně sklenice a začíná se stáčet na horu.
  Na hoře pecky ještě žádný lístečky nic.
  Jak douho ještě čekat než pesadím??Nevadí že kořen prorostl až na dno a teď se stáčí na stranu…..Díky

  1. Jarek Odpovědět

   Dobrý den, vypadá to, že pecku máte posazenou obráceně – „vzhůru nohama“, musí být ŠPIČKOU NAHORU!

 6. Zdeněk Hejsa Odpovědět

  Dobrý den.Mám vzrostlé avokádo a potřebuji ho přesadit.Prosim Vás jaký druh hlíny je nejvhodnější?Děkuji za odpověd.

 7. Emil Malý Odpovědět

  mám z pecky vyrostlé avokádo již 40cm vyrostlé v kvetináči a mimo přímého slunce.Rovněž mě roste v menším kvetináči odnož této rostliny.Mám to na okenním parapetu.Prosím o sdělení jaké výšky může dosáhnout avokádo?Dále prosím o sdělení za je možné přesadit / a kdy/ na zahradu -tedy mimo byt a na jekém místě a co udělat,aby tento stromek pokračoval ve svém vývoji bez toho aniž by třeba uschnul nebo jinak dospěl do stadia dožití.

  1. Pavel Odpovědět

   Dobrý den, mám zkušenost ze zahraničí, že avokádové stromy pomrznou již při teplotách těsně pod nulou. Jinak jsem viděl avokáda – stromy, že by se za to žádná veliká jabloň stydět nemusela (cca 8m výšky)

 8. Jana Odpovědět

  Dobry den. Pecku mam 3 tydny ve vode na paratkach a vubec nic se nedeje. Trva to opravfu tak dlouho nebo je neco spatne?

  1. Simona Odpovědět

   Dobrý den, mám zakořeněné avokádo z pecky od loňského ledna. Vše šlo dobře. Dosáhlo výšky 40 cm. Lístky v pořádku. Před měsícem mi ale začalo opadávat a v týdnu mi začala špička hnědnout. K dnešnímu dni je to tak cca 7 cm. Co jsem udělala špatně? Děkuji za odpověď.

  2. Pavel Odpovědět

   Zkuste pecku na spodní straně narušit třeba pilníkem na nechty. rychleji příjme vodu a rychleji naklíčí. Minimální tepota 24°C čím více tím lépe. Tři týdny není dlouho.

 9. Adéla Odpovědět

  Dobrý den, mám zasazení avokádo má růst 40cm a mám ho na jižní straně kde celý den svítí sluníčko. Teď mi ale začali tmavou půl listy . Co pro to mám dělat. Děkuji za radu.

 10. anna Odpovědět

  V únoru zasazena pecka přímo do substrátu , v dubnu začala růst ,stonek nyní je vysoký 40 cm a má jen korunku listí žádné postraní nerostou,není co zaštipovat co sním dál dělat?

 11. Renata Odpovědět

  13.4. jsem zasadila pecku přímo do substrátu ( pro kaktusy). 19.5. začala růst. Stonek je nyní vysoký 17 cm a korunka má 8 listů. Postraní výhonky žádné. Mám teď něco dělat nebo nechat rostlinku růst dle její vůle?

 12. Gabriela Odpovědět

  Dobrý den, prosím pěkně, slyšeli jste o někom v ČR, že mu avokádo i plodilo a plody dozrály? Díky za odpověď 🙂

 13. brichta Odpovědět

  Mám ho vypěstované druhým rokem z pecky 130cm vysoké. Dva výhonky na každou stranu,pomalu se rozvětvuje každý rok ho dávám po zmrzlících ven a je tam celé léto až do září. Letos jsem ho dal tento víkend domu protože je už strašná zima hlavně po ránu. Krásně roste jen jsem ho momentálně přesadil do většího květináče a chvilku musím počkat až se zakoření a pak ho zakrátím a uvidíme jestli se pěkně rozvětví zatím jsem ho moc nehnojil roste samo jak z vody. Četl jsem že stačí MPK a nebo které koli tekuté hnojivo. Známá ho měla dva roky v šeru v koupelně cca. půl metru vysoké a po přesazení chcíplo toho se bojím ale chce slunko a teplo což děláme i v zimě je za oknem a prakticky celý den na sluníčku. Plodit nebude ale pokud je celé jaro léto venku svědčí mu to. je to krásný exotický stromek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *