Jak se správně starat o živý vánoční stromeček

Vánoční stromeček

Máme teď na mysli ten v květináči. Místo radosti totiž tenhle malý kousek zeleně často přináší svým pěstitelům spíše zklamání. Leckdy se ani nedožije jarní výsadby, natož aby na zahrádce prosperoval.

Chybu však nehledejte v něm, ale s největší pravděpodobnostní u sebe. Tušíte například, jak dlouho vydrží stromek v místnosti, aniž by mu to ublížilo nebo jaké má nároky na zálivku?

Vyhněte se teplotním šokům

Pokud stromek kupujete, tak vždy tam, kde ho prodávají tzv. „venku.“ Ještě i bezmrazé prostory jsou OK, ty temperované např., v obchodních domech však nikoli. Byl-li stromek v exteriéru, nechte ho před přenesením domů několik dní aklimatizovat v chladné místnosti. Jeden den rozhodně nestačí, 2-3 jsou nezbytné minimum.

Vánoční ozdoba na 3-5 dní

Všeobecně platí, že živý stromek bychom neměli nechávat při pokojové teplotě příliš dlouho. V zimě totiž prochází obdobím klidu a pokud ho z této letargie násilím probudíme, skončí to pro něj pravděpodobně špatně. Uprostřed zimy si bude myslet, že už je jaro, ovšem světelné podmínky ani okolní teplota tomu odpovídat nebudou.

A co tedy s tím? Jaká doba je příliš dlouhá? U jedlí jsou to už pouhé tři dny a stejný termín platí i pro smrčky, pokud jste podlehli a pořídili si je. Už po třech dnech se musí vrátit zpět na chladnou a světlou chodbu. To oblíbená borovice černá může v interiéru vydržet až týden (pro jistotu však doporučujeme pouze pět dní). Poté i ona potřebuje klid.

Nesnažte se také stromek rozmazlovat nadměrnou zálivkou. Zazimované kořeny jsou náchylné na přemokření. Na druhou stranu by zemina v květináči nikdy neměla vyschnout tzv. na troud. Ven pak může vánoční stromeček v květináči přijít po posledních jarních mrazících a to buď formou volné výsadby nebo jednoduše zapuštěním květináče do vhodného místa na zahradě.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)