Vánoční kaktus jako jedna z vánočních rostlin

Vánoční kaktus není těžké pěstovat. Vyžaduje splnění několika podmínek a vyvarování se určitých chyb, ale nic z toho není těžké. Vánoční kaktus se vám každoročně v období prosince odvděčí krásnými, nejčastěji sytě růžovými, květy. Právě díky tomu je tato rostlina považována za jednu z nejkrásnějších květin tohoto období. Jak dosáhnout toho, abyste se z jejího květu mohli radovat každý rok?

Umístění rostliny

Zatímco sazeničky orientujeme na jižní či východní okno, vánoční kaktus si libuje v polostínu. Pokud pro něj tedy máte prostor na severní straně okenního parapetu tím lépe. Pokud se ani pak nedočkáte květu, pak je na vině příliš mnoho tepla. Vánoční kaktus miluje spíše chlad, takže ho umístěte do prostoru, kde je mezi 12 až 15 °C. Jedině při takovém teplotním rozmezí vykvete.

Zálivka

Vánoční kaktus byste nikdy neměly přelít. Jeho kořeny jsou na to velice citlivé, takže jej stačí zalévat jen občas. V době květu mu postačí zálivka jednou za týden. Cílem je, aby půda nebyla příliš mokrá, ani příliš suchá. Dobrou zprávou je, že vánoční kaktus netrpí na žádné škůdce ani choroby. Na zálivku používejte vždy odstátou vodu.

Rosení

Někdy se může stát, že váš kaktus bude vyžadovat větší vlhkost. Poznáte to podle toho, že se na něm objeví poupátka květů, která ale vzápětí odpadnou. Pokud si tohoto všimnete, ihned zjednejte nápravu a rostlinu pravidelně roste. Jakmile květy odkvetou, přestaňte rostlinu rosit a omezte zálivku. Další rosení a pravidelné týdenní zalévání zaveďte až s dalším květem.

Co udělat pro lepší květy?

Co se dá udělat dalšího pro to, abyste v období od října do ledna dosáhli co nejkrásnějších květů? Odpověď je jednoduchá. Letnění. Jakkoli se to u této rostliny může zdát podivné, čerstvý vzduch od května do srpna jí velice prospěje v následné produkci květů. Jen nedávejte kaktus na přímé slunce, to by totiž mohlo znamenat jeho konec.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!