Kumquat: Trpasličí pomeranč plný vitamínů

Kumquat má různé názvy: česky ho označujeme jako kumkvat, ale známý je také jako nagami. O jeho vzhledu nám ale nejvíce napoví označení trpasličí pomeranč, protože právě tak kumquat vypadá. Jako miniaturní pomeranč. Dnes už toto ovoce vídáte v supermarketech poměrně často, avšak možná nevíte, jak jej konzumovat. Při představě, že byste každé toto ovoce měli oloupat tak, jako pomeranč, raději nad kumquaty mávnete rukou a vezmete si pomeranč.

Jak kumquat vypadá?

Kumquat jsme výše přirovnávali k pomeranči. Skutečně má typickou „pomerančovou kůži“, nicméně je o dost menší a není kulatý. Kumquaty dosahují spíše polodlouhého oválného tvaru a dosahují délky od dvou do čtyř centimetrů. Také strom, na kterém toto ovoce roste, je malý – dosahuje okolo tří metrů. Původem pochází z východní Asie a jižní Číny. Jedná se o ovoce, které zde má dlouhou tradici použití – již od dvanáctého století.

Jak toto ovoce konzumovat?

Důležité je vědět, že jedlá je dužina i slupka. Takže když se jej rozhodnete konzumovat čerstvý, stačí jej pořádně omýt, odstranit stopku a zakousnout se. Jediná část, které byste se měli vyvarovat, jsou semena. Mírně nahořklá chuť tohoto ovoce může leckoho odradit. Zkuste jej ale použít i při pečení masa – stačí jej přidat rozpůlený do pekáče s masem a získáte tak nezapomenutelné aroma. Velice často se plody krájí na plátky a používají se jako ozdoba ovocných pohárů, salátů či míchaných nápojů.

Zdravotní přínosy kumquatu

Stejně jako jiné citrusové plody, je i kumquat bohatý zejména na vitamín C. Napomáhá také lepší funkci imunitního systému. Vzhledem k obsahu vlákniny taktéž reguluje trávicí proces. Jeho součástí je také vitamín A, draslík, vápník, vitamíny skupiny B a užitečné tuky. Toto spojení přináší další zdravotní přínosy, mezi které patří lepší zdraví zubů, očí, kostí i vlasů.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!