Bezové květy: Jak na jejich sběr a přípravu? Tipy pro jejich použití

Bezový květ

Bezové květy jsou volně dostupné a nabízí celou řadu příznivých zdravotních účinků. Navíc také velmi dobře chutnají. Můžeme si z nich připravit celou spoustu receptů, které si může dopřát každý.

Sběr bezových květů

Bezové květy nesbíráme podél frekventovaných silnic, protože zde by mohly být znečištěné. Vybíráme si takové rostliny, které rostou na polích nebo v místech, kde se příliš aut nedostane. Ideální sběr je za slunečného dne, protože v tomto případě mají květy silnější chuť. Ráno není pro sběr vhodné z důvodu rosy, která by mohla způsobit plesnivění. Vybírejte si takové květy, které už jsou otevřené, ale ještě nezačaly hnědnout. Při sběru byste si měli být jisti, že keř nebyl ošetřen chemikáliemi.

Bezový květ

Foto: Pixabay

Mýt či nemýt

Ať už připravujete jakýkoli recept z bezových květů, můžete se zamyslet nad tím, zda je mýt nebo ne. V případě zeleniny ji přece vždy před konzumací umyjete. Odpověď na to, zda bezové květy mýt nebo ne, je nejednoznačná. Někteří lidé říkají, že by se neměly mýt, protože to negativně ovlivní chuť. Abyste květy zbavili nečistot, měli byste je jen protřepat a popřípadě protrhat. Jiní lidé zase říkají, že mytí květů je nezbytné, protože se tak zbavíte veškerého hmyzu a nečistot. A to i za cenu snížení chuti.

Bezové květy recepty

Bezové květy se dají použít různým způsobem. Mezi tradiční recepty patří bezový sirup, kdy se květy naloží na den do vody s citronem. Druhý den se vše zcedí, osladí cukrem a svaří na sirup. Pokud byste vařili déle a do větší hustoty, získali byste bezový med. Ten je skvělý například na ochucení čaje nebo snídaňové kaše. Hodí se ale také na přípravu osvěžujících letních nápojů. Pokud bezové květy naložíte do bílého octa (vinného, jablečného) můžete tak získat levný lék na takové zdravotní potíže, jako je horečka nebo namožené svaly.

Zdroje info:

https://tastebotanical.com/elderflower-vinegar/

https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/ocet-bezinkove-kvety-20300526.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!