Jak podpořit kvetení narcisů ještě předtím, než vůbec vystrčí ze země své první lístky

Nedáte na tyhle jedinečné krasavce na své zahradě dopustit? Není divu. Svými květy dokáží potěšit už brzy zjara a lze je pořídit v mnoha vyšlechtěných odrůdách. Ty nejkrásnější obvykle pocházejí z Kanady, USA, Austrálie nebo Velké Británie, kde se na toto zahradnické odvětví specializují už desítky let.

Po hříchu se však na našich zahrádkách nejlépe daří narcisům obyčejným – žlutooranžovým s jednoduchými květy. A proč tomu tak je? Nedáváme jim totiž obvykle tolik péče, kolik by si zasloužily.

Péče o narcisy musí začít brzy na jaře

Nemyslete si, že jen stačí zasadit do zeminy cibulky a dál se nestarat – to platí jen v ideálních podmínkách. Pokud je nemáte, musíte svým poslům jara trochu pomoci. Dobře propustná, středně těžká a výživná půda je základ. I tak však doporučujeme záhony s narcisy na jaře trochu provzdušnit. A to ještě předtím, než vůbec začnou rašit. Cibule obvykle bývají v zemi dostatečně hluboko, takže se obdobného zásahu bát nemusíte. A neuškodí ani přidání trochy živin. Skvělý je například Cererit.

Narcis

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Když je sucho, zalévejte

I když jsou narcisy jakožto cibuloviny vůči nepříznivým podmínkám poměrně odolné, suché jaro jim dobře nedělá. V bezmrazých dnech proto suché záhony zalijte. A pokračujte v tom i po odkvětu narcisů – nejlépe až do doby, kdy se cibule začnou zatahovat. Zajistíte tak jejich dokonalé vyzrání a umožníte jim lépe se uložit k sezónnímu spánku.

Když chcete narcisy bezpečně přesadit

V tomto období je rovněž možné cibulky vyjmout ze země a přesadit je jinam. Nemusíte to udělat hned – do podzimu času dost. Jen je očistěte od zeminy a uložte do papírového sáčku do temna a chladu. Ale nikdy je nevysazujte tam, kde jste loni nebo předloni pěstovali česnek a cibuli, ale také tulipány, brambory a rajčata. Zamezíte tak přenosu některých nebezpečných chorob.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)