Jak podpořit čmeláky a včely na zahradě? Mnohdy stačí málo

Laik se obvykle domnívá, že naše příroda je plná květů od jara až do pozdního podzimu. Včely a čmeláci to však obvykle tak pozitivně nevidí. Naopak, během roku je zpravidla postihnou hned dvě „hladovková“ období.

To první je čeká ihned po jejich prvním opuštění úlu. To druhé pak v době, která je nejkritičtější pro vývoj hmyzího potomstva. Poučený zahrádkář jim však v obou případech může značně pomoci.

Zahrada přívětivá pro sběrače nektaru

Začněme hned jarním obdobím. A nezáleží na tom, zda chováte včely nebo zda chcete jen poskytnout vítané útočiště těm sousedovým. Včely i čmeláci ocení zejména velmi časně kvetoucí vrby. Pořiďte si proto vrbu jívu, košařskou nebo třeba nachovou. Oblíbená bílá vrba kvete až mnohem později. Rozkvétají až o měsíc dříve, než první ovocné stromy, (obvykle třešně), na nichž si na našich zahradách tak zakládáme.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Po odkvětu lip, tedy zpravidla koncem června, se zejména v zastavěných oblastech blíží další hladovkový průšvih. Dohola vysečené trávníky příliš mnoho obživy neskýtají, ovšem budovat na zahradě rozsáhlé záhony s postupně nakvétající včelí pastvou je zase náročné na prostor. Vsaďte proto na hluchavkovité rostliny, které s dobrou péči pokvetou až do podzimu. Stačí k tomu jediné – po odkvětu je posekat.

K mání je mnoho možností – od opravdových hluchavkovitých záhonů s hluchavkou bílou nebo třeba měrnicí černou, až po bylinky ze stejné čeledi. Třeba taková dobromysl udělá radost vaší kuchyni i okolním včelstvům.

A co ještě vysázet?

V teplých oblastech se pak vyplatí vsadit ještě na jednu, byť hodně kontroverzní rostlinu – nepůvodní trnovník akát. Vykvétá ještě před lípami a i jeden jediný strom uživí ohromné množství včel i čmeláků z okolí.

Na závěr se sluší říct, že největší službu takto poskytujeme zejména včelám samotářkám a čmelákům. Včely medonosné dokáží v případě potřeby sáhnout do svých rezerv, ovšem takové čmeláčí hnízdo má zásoby nektaru jen na pouhých pár dní.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)