Vypěstujte si svou vlastní žínku aneb lufa

Lufa

S lufou jste se už určitě v obchodech potkali. Vyrábí se z ní mycí žínky, ale i rukavice. Ale nemusíte za ně utrácet. Pokud máte na zahrádce kousek nevyužívaného místa, klidně si je vypěstujte. Hravě s nimi zásobíte celou rodinu a o dárky třeba na Vánoce budete mít s předstihem postaráno.

Odborně se tato rostlina nazývá Lufa cylindrica a její domovinou je oblast Egypta, Arábie a Indie. Jde vlastně o liánu s tmavě zelenými laločnatými listy a plody, ze všeho nejvíce připomínajícími okurky. A právě zralé plody se dokáží proměnit v ony oceňované mycí houby.

Lufa

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Lufa potřebuje jen obyčejný plot

Ve své domovině je lufa vytrvalou liánou, u nás se pěstuje jak jednoletá. Miluje teplo. Semínka proto předpěstujte na okenním parapetu a poté mladé rostlinky vysaďte na nejslunečnější místo v zahradě. Potřebuje hodně vody a také dobrou oporu. Největší radost jí uděláte plotem.

První plody se na lufě objeví asi dva měsíce od vysazení ven. Pokud je necháte uzrát, ztvrdnou a vnitřní pletivo nepromění právě v lufu. Ale nemusí skončit jen takhle. Jakmile dorostou do délky 2-2,5 cm, dají se utrhnout a sníst. Chutnají podobně jako cuketa a mají i stejné využití. Hodí se na gril a zachutnají vám i podušené s jinou zeleninou.

LufaZdroj obrázku: Pixabay.com

Kdy je lufa zralá

Chuť mladých plodů vůbec není špatná. Ovšem necháte-li alespoň několik z nich uzrát do velikosti 5 cm, začne se v jejich vnitřku tvořit právě lufa. Tyto plody jsou už tuhé a pro konzumaci nevhodné. Nechte je na rostlině dokud nezhnědnou – klidně až do prvních mrazů.

Pak už zbývá pouze zbytky měkké dužiny vyplavit pod proudící vodou a nechat lufu uschnout. Nenechte se zmást jejím drsným povrchem, po namočení lufa změkne a zjemní se. Pro domácí použití se hodí zejména na peeling, průmyslové zpracování však dokáže její vlákna uhladit tak, že se ráda promění v heboučkou rukavici nebo dokonce pantofle.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)