Cukety: kulaté, bílé a spousta jiných

Cukety

Cuketa je jednou z nejoblíbenějších plodin na českých zahradách. Důvod je prostý: je poměrně nenáročné ji pěstovat a poskytuje spoustu plodů. Navíc nejsme omezeni pouze na jeden druh. Můžete si vybírat podle toho, která odrůda se vám bude nejvíce líbit. Níže uvádíme známé druhy cuket.

Cucurbita Pepo: Cuketa bílá dlouhá

Tato cuketa dosahuje ve zralosti 15 až 20 centimetrů a na rozdíl od klasické zelené cukety má velmi mdlou barvu: bílou až světle zelenou. Využít ji můžete stejnými způsoby. Protože se jedná o odolnou odrůdu, můžete ji sázet přímo na venkovní záhon (v polovině května). Možné je také předpěstování (v březnu či dubnu). Tato cuketa je náchylná na mráz, ven ji proto sázejte, až pomine nebezpečí mrazu. Doba klíčení je 1 až 2 týdny.

Cukety kulaté

Cukety: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Cucurbita Foetidissima: Buvolí tykev

Tento druh tykve má kulatý tvar, který dosahuje 10 centimetrů. Plody jsou tedy menší, mají tmavě zelenou barvu a bílé žíhání. Tato rostlina vytváří také hlíznatý kořen, který dosahuje délky až 30 centimetrů a používá se k jídlu. Šťáva z těchto hlíz bývá používána taktéž jako desinfekce. Stejně jako většina ostatních druhů cuket i tato nesnáší mrazy.

Cuketa Atena F1

Tato cuketa se využívá obdobně jako klasická zelená cuketa: je vhodná pro vaření i k jídlu za syrova. Plody jsou podlouhlé a mají žlutou barvu. Výhodou této odrůdy je odolnost vůči plísni okurkové.

Cucurbita Moschata: tykev Lunda di Napoli

Plody mají tmavě zelenou barvu se světlými pruhy a podlouhlý tvar. Uvnitř je světle oranžová. Plody dosahují hmotnosti obvykle 6 až 15 kilogramů, výjimečně až 20 kilogramů. Vzhledem k tomu, že vegetační období je 120 dní, je vhodné si tykev předpěstovat ve skleníku.

Cuketa Costata Romanesco

Tato cuketa je typická pro italskou kuchyni. Oblíbená je pro svou chuť, která se přirovnává k oříškům. Plody jsou zelené, dlouhé a mají na sobě bílé flíčky a drobné žebrování.

Cukety: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!