Jak pěstovat rajčata v nádobách? Vystačíte si i s balkonem

Rajče

Pěstování rajčat není nijak prostorově náročné ani složité. Rajčata mají sice několik podmínek, ta se ale dají velmi dobře splnit, i když máte k dispozici malý balkon. Tato rostlina sice může mít své vrtochy, nicméně pěstovat ji může i začátečník. Pokud nemáte k dispozici zahradu, můžete rajčata pěstovat také v květináči či jiné nádobě. Bude se jim dařit, pokud splníte několik základních požadavků.

Zvolte správná rajčata

Ne všechny odrůdy rajčat jsou vhodné k pěstování v květináči. Liší se totiž zejména svou výškou, která může být od 90 cm až do 360 cm. Při pěstování v nádobách obvykle volíme nižší rostliny. Vyšší rajčata vyžadují mohutnější (širší a hlubší) základnu, jinak se mohou převrhnout a zlomit. Koupit si dokonce můžete rajčátka, která jsou určená pro balkonové pěstování – nemusí přitom jít pouze o rajčata menších rozměrů.

Rajčata

Foto: Pixabay

Správná nádoba na pěstování

Velikost květináče (či jiné nádoby) je třeba přizpůsobit velikosti rostliny. Čím je rostlina větší, tím větší by měl být také květináč. Pokud si nejste jistí, zvolte raději větší květináč, než menší. Každé přesazování totiž může znamenat riziko. Rajčata, která rostou v malých nádobách, nemohou dorůst do svého potenciálu, což samozřejmě znamená nižší výnos z nich. Nádoby by měly mít drenážní otvory, popřípadě také drenážní vrstvu.

Zemina pro rajčata

Ideální je nakoupit substrát přímo pro pěstování rajčat. Obecně by půda měla být bohatá na živiny a dobře propustná. Rajčata jsou totiž náchylná na plísňové choroby.

Přesazování rajčat

Předpěstovanou sazeničku přesazujeme pouze jednou – zvolte proto vhodnou velikost konečné nádoby. Obecné pravidlo zní, že rajčata sadíme do větší hloubky (asi do poloviny, spodní sadu listů odstraňte), než v jaké rostla původně. Pod rostlinou by mělo být více půdy, které umožní větvení kořenů směrem dolů.

Rajčata potřebují podpěry

Pokud jste si vybrali krátké rostliny, nemusíte podpěry vůbec potřebovat. Většinou jsou ale podpěry zapotřebí, drží váhu rostlin a zabrání praskání stonků pod tlakem velkých plodů. Touto podporou může být cokoli dostatečně pevné – dřevěná laťka nebo kovová tyč či speciální mřížka.

Správné stanoviště

Výběrem správného stanoviště si můžete ušetřit celou řadu potencionálních problémů. Pro rajčata je důležité, aby měly zejména dostatek slunečního světla – minimálně 6 hodin plného slunečního světla denně. Pokud bude světla méně, můžete očekávat menší množství plodů a zhoršený stav své rostliny. Výhodou pěstování v nádobách je to, že rostlinu můžete snadno přemisťovat za účelem nalezení správného stanoviště. Dalšími podmínkami jsou vysoké teploty a zamezení chladu (a mrazu). Vzhledem k pěstování v nádobách můžete rostliny před chladem ochránit přenesením do interiéru, například přes noc.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/growing-tomatoes-in-pots/

https://www.trendymagazin.cz/pestovani-rajcat-v-interieru-na-co-si-dat-pozor/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!