Zelená polévka z jarních bylinek – kdy se jí tradičně a jak na ni

Zelená polévka z jarních bylinek je určena na Zelený čtvrtek. V tento den Pašijového týdne, tedy týdne před Velikonocemi, se jedly a mnohde i jedí zelené pokrmy. Zelená symbolizuje nový život a také zdraví.

Zelenou bylinkovou polévku si tedy můžete dát na Zelený čtvrtek a oslavit tím dávnou tradici. V moderní době se ale stává spíše součástí velikonočního menu. Ať si ji dáte kdykoli, třeba i po Velikonocích, stojí za to ji ochutnat.

Pokaždé jiná

Půvab jarní bylinkové polévky je v tom, že chutná pokaždé jinak, protože je vždy z trochu z jiných bylinek, zvláště dáváte-li si ji striktně jen na Velikonoce. Tím, jak je datum těchto svátků pohyblivé a díky rozmarům počasí jsou bylinky, které lze natrhat, každý rok trochu jiné. V nouzi, pokud jsou Velikonoce opravdu brzy, lze ji udělat i z bylinek kupovaných. Vždy bude ale výborná a plná kořenité chuti, tak neváhejte a vyzkoušejte ji.

Brokolicová polévka

Zelená polévka z jarních bylinek: Foto Radek Štěpán

Které bylinky použít

Chcete-li vařit polévku z divokých bylinek, sbírejte jen ty, které znáte. Můžete použít mladé kopřivy, listy pampelišek, fialek, řebříčku, sedmikrásek či jahodníku, dále bršlici, popenec, řepík a medvědí česnek. Ze zahradních bylinek vezměte prakticky kterékoli máte rádi, nejčastěji petrželku, pažitku, libeček, ale i bazalku a podobně. Hodí se také zelená jarní cibulka, čerstvý špenát a kozlíček polníček. Zkrátka si nasbírejte nebo připravte asi 3 hrsti čerstvých bylin, můžete ale samozřejmě i více, podle chuti nebo receptu.

 

Zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7629-recepty/3041-jarni-bylinkova-polevka/, https://www.apetitonline.cz/recept/bylinkova-jarni-polevka, https://www.igurmet.cz/recepty/polevky/zeleninove/polevka-z-jarnich-bylinek-7078/, https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7629-recepty/4978-polevka-z-jarnich-divokych-bylinek/

Jari bylinky: Náhledové foto Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)