Jak naložit vepřovou kýtu, aby letní grilování ohromilo

Hovězí

S letními teplotami přichází chuť „hodit něco na gril“. Doba, kdy jsme grilovali párky, mnohdy napíchnuté na prutu, v lepším případě na opékací vidlici, je už dávno pryč. Chceme grilovat stále něco nového, co jsme ještě nezkusili. No prosím, proč ne. Tentokrát si naložíme vepřovou kýtu.

Ingredience na marinádu

Plátky vepřové kýty – tolik, kolik bude strávníků. Na osobu počítáme 2-3 plátky masa silné cca 1 cm.

Marináda na 1 kg masa:

  • řepkový olej 1 dl,
  • pivo 1 dl,
  • 2 lžičky papriky (pálivost dle chuti),
  • necelá lžička pepře,
  • česnek dle chuti (cca 3-6 stroužků),
  • lžíce sójové omáčky nebo půl lžičky cukru nebo lžičku medu

Na začátku přípravy si dejte záležet

S přípravou masa začneme několik dní před samotným grilováním. Čím déle je maso v marinádě, tím bude křehčí. Platí to zejména o libovém mase, což kýta beze sporu je. Maso osušíme papírovou utěrkou (je důležité, aby do marinády přišlo suché), případně odblaníme a nakrájíme na stejně silné plátky, pěkně přes vlákno. Naklepeme maximálně klouby prstů nebo pěstí, palička by maso potrhala.

Maso

Foto: Pixabay

A teď to nejdůležitější – správná marináda, která maso pozvedne do nebeských výšin. Základem každé marinády je olej, ve zdravější variantě jogurt. Dále musí obsahovat něco kyselého, co učiní maso křehčím. Může to být klasicky citronová šťáva, víno nebo vinný ocet, ale stejnou funkci zastane například hořčice, pivo, sójová omáčka nebo i med. Do základu pak použijeme čerstvé i sušené bylinky, koření, česnek a podobně. Do marinády nepatří sůl, vytahuje totiž z masa vodu a tím ho vysušuje. Maso osolíme až těsně před přípravou.

Marinádu dáme do hluboké nádoby a prošleháme vidličkou. Plátky kýty v marinádě pečlivě obalíme, naskládáme do nádoby s dobře těsnícím víkem, zbytek marinády nalijeme navrch a dáme do nejchladnější části chladničky na několik dní odpočívat. Během této doby můžeme maso v nádobě přeskládat, nebo ji alespoň otáčet, aby se marináda dostala rovnoměrně ke všem kouskům.

Alespoň hodinu před samotným grilováním maso vyndáme z lednice, aby získalo pokojovou teplotu a neochladilo příliš gril. Maso necháme trochu okapat, v případě jogurtu jej jemně otřeme ubrouskem. Osolíme.

Jak grilovat vepřovou kýtu

Maso prudce zatáhneme na rozpáleném roštu, aby všechna šťáva zůstala uvnitř, a poté mírněji grilujeme několik minut po každé straně, můžeme ještě potřít marinádou (ne jogurtovou). Obracíme kleštěmi, do masa nepícháme. Doba grilování záleží na teplotě grilu, velikosti plátků a také na tom, jak máme rádi maso propečené. Nejlépe je to vyzkoušet na jednom kousku. Po ogrilování maso necháme několik minut odpočinout, aby se šťáva v mase „usadila“ a při krájení nám nevytekla. Věřte, že tato prodleva před samotnou konzumací stojí za to.

A teď už jen zbývá popřát si dobrou chuť!

Zdroj: https://www.receptyonline.cz/grilujeme-roznime-veprovou-kytu/, https://www.toprecepty.cz/recept/5038-nakladana-veprova-kyta/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.